TMS tedavisi kötü anıları temizler mi?

TMS, yani transkraniyal manyetik stimülasyon tedavisi. Uzmanlara göre, günümüzde en sık  depresyon, anksiyete bozuklukları, bipolar bozukluk ve gebelik dönemi gibi ilaç kullanımının kısıtlı olduğu dönemlerde, tedaviye dirençli olgularda ve girişimsel tedavi öncesinde uygulanıyor. Peki, bu yöntem kötü anıları da siliyor mu? 

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Merve Çaldaş, transkraniyal manyetik stimülasyon tedavisinin (TMS), ruhsal hastalıklarla ilgili önceden belirlenmiş bölgelere uygulandığında, buralarda elektro fizyolojik değişiklikler meydana getirerek, başarılı klinik iyileşme sağladığını  söyledi.

Son yıllarda çıkan ”TMS tedavisi kötü anıları siliyor” söylentisinin pek çok kişide yanlış bir algıya neden olduğuna işaret eden  Çaldaş, konuya ilişkin şunları söyledi:

TMS Tedavisi Kötü Anıları Temizlemez

 TMS tedavi yöntemi, herhangi bir şekilde kötü anıları silmez.  Hatta tıpta anı silmek diye bir tedavi yöntemi yoktur.  Bu tarz çok ses getiren bilgilere inanmadan önce araştırma yapılması önemli.

(Visited 7 times, 1 visits today)