Tırnaklar neden sararır?

Bakımlı olmanın önemli göstergelerinden biri olan tırnaklar, aynı zamanda pek çok hastalığın işareti de olabiliyor. Uzmanlar, değişimlerin dikkate alınmasının çeşitli dermatolojik veya sistemik hastalıkların tanı konulmasına yardımcı olabildiğinin altını çiziyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenay Ağırgöl, tırnak ve çevresindeki dokuların giderek kalınlaşırken, tırnakların sarı renk almaya başlamasınınsarı tırnak sendromu” olarak ifade edildiğini söyledi.

Eğer protez tırnak veya yapıştırıcı kullanmıyorsanız…

Tırnaklarımız pek çok ciddi hastalığın işareti de olabiliyor. Bu nedenle tırnaklarda aniden oluşan veya giderek artış gösteren değişimlerde hekime başvurmak gerekir. Yaygın görülen pek çok önemli hastalık tırnakların renginde, şeklinde veya yüzeyinde oluşan değişimlerle kendini belli edebilir. Değişimlerin dikkate alınması, çeşitli dermatolojik veya sistemik hastalıkların tanı konulmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle kişinin tırnak değişimini açıklayacak protez tırnak ve yapıştırıcı kullanmak gibi belirgin bir aktivasyonu yoksa dermatoloji hekimine başvurmasında fayda vardır.

Sarı renk değişikliği en sık mantar nedeniyle görülür 

Deri hastalıklarında sarı renk değişikliği en sık mantar nedeniyle görülür. Mantar ilerlediği zaman tırnağın sertliğini bozar. Tırnak yumuşak ve kırılgan hale gelerek kalınlaşır, ardından dökülür. Erken fark edilirse kolayca tedavi edilebilir, ancak kalınlık artınca aylar süren ilaç tedavisi kullanmak gerekir.

Tüm tırnakları etkileyen sarı renk 

Tırnak ve çevresindeki dokuların giderek kalınlaşırken, tırnakların sarı renk almaya başlaması ”sarı tırnak sendromu” olarak ifade ediliyor. Tüm tırnakları etkileyen sarı renk önemlidir ve bu tablo akciğer hastalıkları, lenfödem ile kronik sinüzitle ilişkili olabilir.

(Visited 13 times, 1 visits today)