Erken doğum, inmemiş testis görülme sıklığını artırıyor

Erkek bebeklerde görülen inmemiş testis problemi,  çok sayıda ebeveynin önemli endişe kaynaklarından biri. Çünkü uzmanlara göre, gözden kaçan bir inmemiş testis durumunda, testisler fonksiyonlarını kaybedebiliyor.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Murat Kemal Çiğdem, erken doğumun inmemiş testis görülme sıklığını artırdığına dikkati çekti.

 Zamanında doğanlarda yüzde 3, erken doğanlarda yüzde 30

Anne karnındaki erkek bebeklerde testisler gelişimlerini karın içinde sürdürmektedir. Sağlıklı bir erkek bebekte testisler, 32-34’üncü gebelik haftalarında, skrotum denilen torbaya inmekte, bu sürecin gerçekleşmediği bebeklerdeyse testisler torbaya inememektedir.

İnmemiş testis oranlarına bakıldığında, zamanında gerçekleşen doğumların yüzde 3’ünde görülmektedir. Erken doğan bebeklerdeyse bu oran çok daha yüksek, bu bebeklerin yaklaşık yüzde 30’unda inmemiş testise rastlanabiliyor.

Testisin inişi doğumdan sonra da devam ediyor

Testisin inişi doğumdan sonra da devam etmekte. Testisi torbada olmayan yeni doğan bebeklerin yaklaşık yüzde 80‘inde, ilk üç ay içinde testisin torbaya inmesi gözlemlenebilir.

Altı aya kadar inmemişse…

Altı aylık bebekte testisler torbaya inmemişse artık inme şansı bulunmamaktadır. İnmemiş testis ameliyatının, 6 ay ile 1 yaş arası dönemde yapılması gerekmektedir.

Hayati bir risk oluşturmuyor

Erkek çocuklarında görülen inmemiş testis hayati bir risk oluşturmamaktadır. Ancak erkek kimliğinin oluşumunda testislerin torbada olması, psikolojik ve fiziksel olarak çok önem taşımaktadır.

Ailesel özelliklerden dolayı inmemiş testisten şüphelenen aileler, çocuklarının özellikle uykuda ve banyo  sırasında elle  kontrolünü sağlamaya çalışmalı. Torbalara bakarak testislerin olmaları gereken bölgede olup olmadığına dikkat etmeliler. Ebeveynler testisleri kontrol ettikten sonra torbada olup olmadığını anlayamazlarsa, en kısa zamanda hekim yardımı almalılar.

(Visited 11 times, 1 visits today)