Tırnak batmasını önlemenin yolları

Tırnak batması, ayakta sık görülen problemlerin başında geliyor. Yeni doğan dahil tüm yaş gruplarında rastlanabilen tırnak batması, ağrılı bir hastalık olduğu için yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor.

 

 

 

Dermatolog Prof. Dr. Necmettin Akdeniz, tırnak yatağını çevreleyen dokuda kızarıklık, ödem veya iltihaplanma, akıntı, kabuklanma, yara dokusu ve tırnak kenarındaki dokularda büyüme belirtileriyle kendini gösteren  tırnak batmasını önlemenin yollarını anlattı.

Ayak tırnağı için tasarlanmış makas kullanın 

Ayak tırnakları için özel olarak tasarlanmış makasları kullanın, çünkü bunlar doğru şekildedir ve tırnakları kesmek için yeterli kuvvet sağlar.
Tırnak makasını kullanmadan önce ve sonra yıkayın. Kirli makasların kullanılması, tırnak altındaki deriye bakteri ve enfeksiyon bulaşmasına neden olabilir.

Tırnakları düz olarak kesin

Ayak tırnaklarını düz olarak kesin. Yuvarlatılmış veya sivri uçlu şekiller, ciltte büyüyebilen şekilsiz kenarlar oluşturur.
Ayak tırnaklarını çok kısa kesmeyin, köşeleri deriyi rahat bir şekilde geçecek şekilde uzun bırakın.

Çok sık veya çok kısa kesmeyin 

Tırnağı sık sık veya çok kısa kesmek zamanla içe doğru büyümeyi daha da kötüleştirebilir ve gelecekte tırnak batması riskini artırabilmektedir.
Ayağınıza tam uyan ayakkabılar giyin. Çok sıkı ayakkabılar,  ayak parmaklarını sıkıştırabilir ve potansiyel olarak ayak tırnaklarının batmasına neden olabilir. Sivri burunlu ayakkabılar, özellikle rahatsız olduklarında veya ayak parmaklarını sıkıştırdıklarında riski artırabilir.

(Visited 12 times, 1 visits today)