Tip1 diyabetliler koşu takımı Runatolia Maratonu’nda koştu

Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk tarafından oluşturulan Tip1 diyabetliler koşu takımı TEAM1, ‘diyabetli’ algısını değiştirmek için maratondan maratona katılıp yeni başarılara imza atıyor. Tip1 diyabetlilerin spor konusunda da engel tanımadığını göstermek amacıyla oluşturulan TEAM1 Koşu Takımı, Antalya’da yapılan Runatolia Maratonu’na bu yıl ikinci kez katıldı

Diyabet, obezite, hemofili, büyüme hormonu ve hormon replasman tedavilerinin öncü şirketi Novo Nordisk Türkiye ve Türk Diyabet Cemiyeti’nin işbirliğiyle Tip1 diyabetlilerden oluşturulan TEAM1 Koşu Takımı, diyabete dikkat çekmek için ikinci kez Runatolia Antalya Maratonu’nda koştu. 13. Uluslararası Runatolia Uluslararası Antalya Maratonu’na bu yıl 49 ülkeden 10 bin kişi katıldı.

Tip1 diyabetli olup da sporla, özellikle koşuyla ilgilenen bireyleri bir araya getirme hedefiyle kurulan TEAM1 Koşu Takımı’nın üyeleri Esma Yalıngök Kızıltaş, Gönül Kaynar, Gülçin Vural Erkan, Tuğçe Akpınar ve Yavuz Karaburun maratonda 10 kilometrelik bölümü başarıyla tamamladı. TEAM1 Takım Kaptanı Gürkan Açıkgöz ve aynı zamanda kendisi de ultra-maraton koşucusu olan TEAM1 Takım Danışmanı Prof. Dr. Taner Damcı ise 21’er kilometre koştu.

TEAM1 Diyabetli Koşu Takımı’na sponsor olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Dr. Burak Cem, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Türkiye, her 100 kişiden 14’ünde görülme oranıyla Avrupa’da en yüksek diyabet görülme sıklığına sahip ülkedir. Vücutları az veya hiç insülin üretmeyen Tip 1 diyabetli insanlarımız modern insülin tedavisi ve hareketli bir yaşam ile diyabetlerini etkin olarak yönetebilirler. 95 yıldır diyabet konusunda sürekli yeni tedaviler geliştiren bir şirket olarak amacımız, diyabetli insanların modern insülin tedavisi sayesinde hayatlarında hiçbir aktiviteden geri kalmalarına gerek kalmadığını göstermek. TEAM1 Koşu Takımı ile öncelikle diyabet hastalarına aktif bir hayat sürmeleri gerektiği mesajını vermek istiyorduk. Bu takımın son bir yıldır maratonlarda kazandıkları başarılar sayesinde bu hastalığa dikkat çekmeyi de başardık. TEAM1 sadece koşmuyor, tüm tecrübelerini de çevresiyle paylaşıyor. Sporun diyabetle olan ilişkisini anlatıp farkındalık yaratmaya çok büyük katkı sağlayan TEAM1, ilk yılında sosyal sorumluluk alanında 3 ödül kazandı.”

TEAM1 Koşu Takımı’nın danışmanlığını üstlenen Türk Obezite Vakfı üyesi Prof. Dr. Taner Damcı da, “Tip1 diyabetlilerin hareket etmesi, yaşam kalitesinin artırılmasına önemli katkı sağlıyor. Diyabetli insanlar modern insülin tedavisi sayesinde hiçbir aktiviteden uzak kalmadan hayatını sürdürebilir. Bir yıl önce kurulan TEAM1 Koşu Takımı’nın da desteğiyle diyabetlilerin herkes gibi spor yapabileceklerini, diyabet ve spor arasındaki olumlu ilişkiyi göstermeyi başardığımıza inanıyorum. TEAM1, son bir yılda katıldığı bütün maratonları başarıyla tamamladı” dedi.

(Visited 23 times, 1 visits today)