Taze baklayla, Covid-19’a karşı bağışıklığınızı güçlendirin

Kendine has aromasıyla bahar sofralarının sağlık deposu bakla, tezgahları süslemeye başladı. Kalbi koruyan, zayıflamaya destek olan bakla,  Covid-19’dan korunmada büyük öneme sahip  bağışıklık sistemini desteklemesiyle de öne çıkıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Can, baklayı susam yağıyla pişirmeyi öneriyor.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Nadide Can,  mevsim geçişinin olduğu şu günlerde, başta Covid-19 olmak üzere diğer hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin desteklenmesinin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Bağışıklığı güçlendiyor 

Kendine has aromasıyla bahar sofralarının sağlık deposu bakla, Covid-19’dan korunmada büyük öneme sahip olan bağışıklık sistemini desteklemesiyle de öne çıkıyor.  Bahar ayının yıldız sebzesi olan taze bakla, zengin içeriğiyle son derece besleyici bir özelliğe sahip. 100 g baklada 8.2 gr karbonhidrat, 4.64 gr protein, 1.63 gr lif bulunmaktadır. Bununla birlikt sodyum potasyum, folik asit, C vitamini içeriği açısından zengindir.

Covid-19’la mücadele ettiğimiz bu aylarda, içerdiği linoleik asitle virüsün hücre zarı yapısını bozarak, bu sayede vücudun virüsle savaşmasında katkı sağlıyor. Baklayı susam yağıyla pişirdiğiniz de besleyiciliğini daha da arttırmış olursunuz.

Kalbi koruyor

Bakla kalp dostu olarak bilinir. Yüksek protein ve lif içermesi, kolestrol içermemesi bakımından yüksek kolestrolü olan bireylerce kırmızı ete alternatif olarak tüketilmelidir. Lif içeriği sayesinde vücutta kötü kolestrolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Bunun yanında vegan ve vejetaryenler için kaliteli bir protein kaynağıdır.

Kolon kanseri riskini azaltıyor

Bakla, düzenli tüketildiği zaman içerdiği çözünür lifle kabızlığa karşı iyi bir alternatiftir. Kronik olarak kabızlık yaşayan insanların kolon kanserine yakalanma riski yüksektir. 

Zayıflama çabasına destek sağlıyor

Düşük kalorili olup aynı zamanda tok tutan bir besindir. Öğünde tüketildiğinde tokluk hissi uzun olacağından, günlük kalori alımını azaltabilir. Diğer baklagiller gibi zayıflama diyetinde, mevsimindeyken muhakkak yer verilmelidir.

Parkinsonun ilerlemesini azaltıyor

Literatüre göre; zengin dopamin içeriği olan bakla düzenli tüketildiğinde hastalığın ilerlemesinin yavaşlamasına yardımcı olabiliyor. Ancak ilaç ilaç tedavisi gören bireyler mutlaka doktor kontrolü eşliğinde tüketmelidir.

Kimler bakla tüketmemeli ?

Mevsiminde haftada 2 gün bakla tüketmekte fayda var. Ancak huzursuz bağırsak sendromu (irritabl bağırsak sendromu) olan hastalarda gaz yapabileceği için bakladan kaçınması önerilir.

Yine halk arasında bakla zehirlenmesi, tıp litaretüründe ise favizm olarak bilenen rahatsızlık Ege, Akdeniz’de ve Afrika’da halkın yaklaşık yüzde 20’sinde olduğu tahmin edilen G6PD (glikoz 6 fosfat denidrogenaz) enzim eksikliği olan kişilerde görülmektedir. Talesemi ile paralel görülen bir rahatsızlık olduğu için de bu hastaların bakla tüketmemeleri önerilmektedir. Özellikle bebeklerde bu enzim eksikliği henüz bilinmiyorsa gebelere ve bebeklere bakla tüketimi önerilmemelidir.

(Visited 16 times, 1 visits today)