Sünnet sonrası çocuk deniz veya havuza girebilir mi?

Sünnet törenlerinde özellikle yaz mevsiminde büyük artışlar gözleniyor. Uzmanlar, uygun bir şekilde yapılıp takip edilmesi halinde, sünnetin her mevsim yaptırılabileceğini belirtiyor. 

 

 

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Okumuş, sünnetin bilimsel olarak havalarla ilişkisini (yaz veya kış) açıklayacak bir verinin bulunmadığını belirterek, şunları söyledi:

Her mevsim yaptırılabilir

Yani uygun bir şekilde yapılıp takip edildiğinde her mevsimde yapılabilir. Okula giden çocuklarda sünneti okulu aksatmadan, tatillerde yapmak uygun bir yaklaşımdır.

Sünnet sonrası denize havuza ne zaman girilebilir?

Çocuğunuzun sünnet işlemiyle ilgili doktorunuzun ayrıca bir önerisi yoksa genellikle bir hafta sonra denize ve havuza girilebilir.

Sünnet sonrası enfeksiyonlardan korunmak için nelere dikkat edilmelidir?

Her ne kadar sünnet enfeksiyonlarından korkulsa da, sünnet enfeksiyonu çok sık karşımıza çıkan bir durum değildir. Aile tarafından enfeksiyon olarak değerlendirilen bir çok durum da çoğu zaman enfeksiyon değildir. Bununla birlikte;

Çocuğunuzun aktif idrar yolu enfeksiyonu veya sünnet derisiyle ilgili bir enfeksiyonu varsa, enfeksiyon geçene kadar sünneti erteleyin.
Sünnetin uygun bir ortamda ve steril koşullarda yapılmasına özen gösterin.
Çocuğunuzun alt temizliğine dikkat edin. Bebekse sık bez değiştirin, kaka bulaşmış ise yıkayın.
Sık sık duş aldırın.
Lokal antibiyotikli merhemleri anlatıldığı şekilde kullanmaya özen gösterin.

(Visited 125 times, 1 visits today)