Sputnik V aşısının fiyatı belli oldu

Rusya’nın ürettiği Sputnik V adlı koronavirüs aşısı Faz-3 aşamasında ve 40 bin gönüllü denek üzerinde çalışmalara devam ediliyor. Sputnik V’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, ilk dozdan 28 gün sonra yüzde 91,4 olan aşının başarı oranı, 42’nci günün sonunda yüzde 95’e yükseldi.

Aşının Rus vatandaşlarına ücretsiz olacağı da duyurulurken, uluslararası piyasada da bir doz fiyatının 10 doların altında olacağı belirtildi.

Rusya’nın ürettiği Sputnik V adlı koronavirüs aşısı Faz-3 aşamasında ve 40 bin gönüllü denek üzerinde çalışmalara devam ediliyor.

Sputnik V’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, ilk dozdan 28 gün sonra yüzde 91,4 olan aşının başarı oranı, 42’nci günün sonunda yüzde 95’e yükseldi.

Aşının Rus vatandaşlarına ücretsiz olacağı da duyurulurken, uluslararası piyasada da bir doz fiyatının 10 doların altında olacağı belirtildi.

Rus Sputnik V aşısının ilk yurt dışı teslimatlarının Ocak 2021’de yapılacağı da bildirildi.

Klinik çalışma verilerinin ikinci ara analizinin de yer aldığı açıklamada, aşının ilk dozdan 28 gün sonra yüzde 91.4, ilk dozdan 42 gün sonra da yüzde 95’in üzerinde başarı gösterdiği belirtildi.

Bu arada, Pfizer/BioNTech ortaklığında geliştirilen aşı için doz başına 15.50 euro (yaklaşık 135 TL), Alman firması CureVac’ın aşısı için de doz başına 10 euro (yaklaşık 90 TL) ,  Moderna’nın doz başına fiyatının da 25 ila 37 dolar arasında olacağı açıklanmıştı. 

(Visited 12 times, 1 visits today)