Soğuk havalarda romatizma ağrılarına karşı ne yapmalı?

Romatizmal hastalıklar,  kas ve eklemlerde ağrı, şişlik, sertlik ve hareket kısıtlılığına yol açarak, yaşam konforunu önemli ölçüde düşürüyor. Soğuk havalar da, romatizmal ağrıları artırıyor.

 

Romatoloji Uzmanı Dr. Mert Öztaş , romatizmanın en çok ağrıyla kendini gösterdiğinin altını çizerek, şunları anlattı.

Soğuk hava neden romatizma ağrılarını artırır?

Soğuk hava koşulları genellikle kan damarlarını daraltıp, eklem ve çevresindeki dokuların kanlanmasını azaltarak, ağrı ve rahatsızlık hissini artırabilir. Bu nedenle bazı romatizmal hastalıkların seyrini kötü yönde etkileyebilir. Özellikle romatoid artrit gibi iltihaplı romatizmal hastalıklara sahip kişilerde soğuk hava koşulları eklem iltihaplanmasını şiddetlendirebilir.

Soğuk havalarda ağrılara karşı ne yapılmalı?

Soğuk havalarda sürekli ağrı, şişlik, sertlik ve hareket kısıtlılığı sorunları yaşayanlar, kalın kıyafetler giyerek mutlaka düzenli egzersiz yapmalı.

Kas gücünü ve eklem esnekliğini korumak için haftada dört-beş kez en az yarım saat yürümek ve yüzmek en önemli önlemlerin başında yer alıyor. Bunlara rağmen kas ve eklem şikayetlerinin devam etmesi durumunda, herhangi bir tanı almamış olanların mutlaka romatoloji uzmanına başvurarak, gerekli tetkikleri yaptırmaları da önemli.

(Visited 22 times, 1 visits today)