Sınava girecek öğrenci ve ailelere öneriler

Yarın yapılacak LGS, öğrenci ve ailelerde stres ve heyecan seviyesini artırdı.  Sınav öncesi öğrencilerin, kaygılı olmasının normal olduğunu belirten uzmanlar, ”anne ve babaların  kendini kaygılarını çocuğa  yansıtmamasını” öneriyor.

 

Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, öğrencilerin LGS sınavı öncesi uyku ve beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini belirterek, şu önerilerde bulundu.

Öğrencilere öneriler

Uyku ve dinlenmeye de özen gösterilmeli. Stres ve endişe seviyesi, nefes egzersizleriyle birlikte minimize edilebilir. Yavaşça burundan derin nefes alıp vermek sınav öncesinde sakinleşmeyi sağlayabilir. Sınav sırasında odaklanma önemli. Sınav sırasında odaklanma problemi yaşandığında öğrenciler, farklı bir soruya geçebilir veya birkaç saniye gözlerini dinlendirip sınava geri dönmek sınav başarısını etkileyebilir.

Velilere öneriler  

Sınavın eğitim hayatında sadece bir aşama olduğu, yalnızca bir zaman dilimindeki bilgi ve becerilerimizi ölçtüğü anlatılmalıdır.
Evde sınav hakkında konuşulduğunda anne ve babalar yorum yapmadan anlayarak, empati göstererek sakince dinlemelidir.
Sınav günü ve önceki günler rutin düzen devam etmeli.
Anne ve baba kaygılı olsa bile çocuğa kaygısını yansıtmamaya çalışmalı.
Ebeveynler kıyaslayıcı, küçük düşürücü ve suçlayıcı dilden kaçınmalı, olumlu sözler, takdir cümleleri kullanmalı.
Ebeveynler çocuklarına emekleri için teşekkür etmeli. Çocuklarına, ellerinden gelen çabayı göstereceklerine inandıklarını söylemeliler.
Öğrencinin sınava hazırlanma süreci ve hedefleri, çevresiyle ve arkadaşlarıyla kıyaslanmamalı.
Sınav sonrası öğrencinin emekleri ve başarısı mutlaka takdir edilmeli. Sınav kötü geçtiyse çocuğun çalışmadığı veya yeterince emek harcanmadığı konuşulmamalı.
Sınavdan sonra mutlaka öğrenciler dinlenmeli. Geleceğe dair hedefler, sınav başarısı, puan sonuçları hakkında bir süre yorum yapılmamalı.

(Visited 10 times, 1 visits today)