Şikayetler 20 yaşından önce, doktora gitme orta yaşta

Huzursuz Bacak Sendromu, her 10 kişiden 1’inde görülen bir rahatsızlık. Nedeni tam olarak bilinmiyor. Bacaklarda yanma, kaşıntı, ürperme ve karıncalanma gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Doktora başvuran hastaların çoğu orta ve ileri yaşta olmasına rağmen, olguların yüzde 35’inde şikayetler 20 yaş öncesinde başlıyor.

Her 10 kişiden 1’inde görülen ve Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen ”makta.ttığına dikkat çeken Romatem Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nuriye Gürer, “ Erken teşhis ve tedavi büyük önem taşıyor. Her yaşta ortaya çıkabilecek bu sorun ellerinizde ve ayaklarınızda bulunan sinirlere de zarar verebilir. Huzursuz bacakların rahata kavuşabilmesi için yapılabilecek en iyi şey hareket ettirmektir. Bu yüzden ilaç tedavisinin yanında fizik tedavi büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.”, dünyada en sık rastlanan sinir sistemi bozukluğu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle salgın döneminde bağışıklık sisteminin korunmasında uykunun büyük önem taşıdığına vurgu yapan Romatem Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nuriye Gürer, şu bilgileri verdi:

Bacaklardaki kasları sürekli hareket ettirme isteği…

Kişinin bacaklarındaki kasları sürekli hareket ettirme veya esnetme ihtiyacı duyduğu, kontrol edilemeyen bir durum olan bu sorun, daha çok dinlenirken veya uyurken kötüleştiği için yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor. Hareket bozukluğu olan bu problemin şikayetleri gece artıyor.

Bacaklarda yanma, kaşıntı, ürperme, karıncalanma gibi belirtilerle kendini gösteren dinlenme dönemlerinde ve geceleri uyumadan hemen önce daha kötü oluyor. Film izlerken, uzun iş toplantıları ve uçak yolculukları gibi hareketsiz kalınan zamanlarda da kendi gösterebiliyor.

Neden kaynaklanıyor?

Nedeni tam olarak bilinmeyen bu problemle ilgili son yapılan araştırmalarda, bilim insanları beyin kimyasalı dopaminin, dengesizlikten dolayı kas hareketini kontrol etmek için mesajlar gönderebileceğini belirtiyor. Ayrıca demir eksikliği, gebelik, omurilik rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği ve genetik hikayeler de bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Ayrıca kafein, alkol, sigara ve stres bu durumun ortaya çıkmasını tetikleyebilir.

Kramp ve uyuşmayla karıştırılabilir

‘Huzursuz Bacak Sendromu, bazı durumlarda kaslarda meydana gelen kramp ve uyuşmayla karıştırılabiliyor. Bu da hastalığın tanısının koyulmasını ve tedavi sürecinin başlatılmasını geciktirebiliyor.

Doktora başvuran hastaların çoğu orta ve ileri yaşta olmasına rağmen, olguların yüzde 35’inde şikayetlerin 20 yaş öncesinde başladığı görülüyor. Bu sorunu yaşayan kişilerde ekstremite (kol ve bacak) ve eklem ağrısı da görülebiliyor. Hastaların çoğunda ağrılı sendromlar daha sık izleniyor. Örneğin bu hastalarda bel ağrısı yüzde 38, eklem ağrısı yüzde 50, yumuşak doku romatizmaları yüzde 30 olarak tespit edilmiştir.

Birçok romatizmal hastalıkla birlikte görülebilir

Huzursuz bacak birçok romatizmal hastalıkla birlikte görülse de, en iyi bilineni romatoid artritdir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde uzun süreli, açıklanamayan bir rahatsızlığınız olduğunda, özellikle de bu rahatsızlık normal bir şekilde uyumanıza engel oluyorsa bir uzmana başvurmalısınız.

Yapılacak en iyi şey hareket

Huzursuz bacakların rahata kavuşabilmesi için yapılabilecek en iyi şey hareket ettirmektir. Bu yüzden ilaç tedavisinin yanında fizik tedavi büyük önem taşıyor.

(Visited 27 times, 1 visits today)