Şarkı söylemek, şarkı sözü yazmak kanser yorgunluğunu azaltıyor

Kanser hastalarında yorgunluk, oldukça sık rastlanan önemli bir sorun ve bu sorunun tedavisine yönelik tedavi yöntemleri de oldukça kısıtlı. ABD’de yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre; müzik, kanser tedavisine bağlı yorgunluğu azaltıyor.

Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, kanser hastalarında yorgunluğun oldukça sık rastlanan önemli bir sorun olmasına rağmen, bu sorunun tedavisine yönelik tedavi yöntemlerinin oldukça kısıtlı olduğunu vurguladı.  

Kansere bağlı yorgunluk tedavi görenlerin yüzde 90’ında görülüyor 

Kansere bağlı yorgunluk, kanser tedavisi gören hastaların yaklaşık yüzde 90’ında görülüyor. Özellikle hastaneye yatmış hastalarda bu daha da önemli bir sorundur. Bu durumdaki hastalar daha uzun süre hastanede kalmakta ya da bu hastaların hastaneye tekrar tekrar yatışları gerekmektedir. Bu sıkıntı hastaların günlük aktivitelerini yapmalarına ve sağlık ilintili yaşam kalitelerinin bozulmasına neden olup, sonuç olarak da genel sağ kalımı etkilemektedir. Hastaların yaklaşık yüzde 60’ı yorgunluk şikayetlerine yapılan müdahalelerin yeterli olmadığını düşünmektedir. 

Müzik tedavisi tamamlayıcı tıp uygulamaları içerisinde uygulanıyor

Müzik tedavisi, ABD’de Ulusal Kanser Enstitüsü’ne bağlı merkezlerin yaklaşık yüzde 50’sinde tamamlayıcı tıp uygulamaları içerisinde kullanılıyor. Burada eğitimli müzik tedavisi uzmanları, müzik bazlı uygulamaları tedavi amaçlı kullanmaktadırlar. Bu müzik uygulamaları aktif veya pasif olarak değerlendirilebilir. Aktif müzik tedavilerinde hastalar şarkı söylemekte, müzik enstrümanları çalmakta, şarkı sözleri yazmakta ya da dinlenilmesi için müzik eserlerini seçmektedirler. Bu eserleri seçtikten sonra da, şarkıların seçimlerindeki düşünceleriyle ilgili paylaşımlarda bulunuyorlar.

Aktif müzik tedavisi kanser tedavisine bağlı yorgunluğu azaltıyor

Müziğin hastalara faydalı olduğunu gösteren son çalışma New York’taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde yapıldı. Araştırma 436 hastayla gerçekleştirildi. Bu hastalar kan kanseri, meme kanseri, sindirim sistemi kanseri ve jinekolojik kanserleri olan hastalardı. Bu hastalardan 360 tanesine aktif müzik tedavisi, 76 tanesine de pasif müzik tedavisi uygulanmıştır. Bu tedavi uygulamalarının süresi 20-30 dakikayla sınırlıdır. Sonrasında hastaların yorgunluğu değerlendirilmiştir. Bu çalışmada pasif müzik tedavisine kıyasla, aktif müzik tedavisinin daha yüksek oranda hastaların kendisini iyi hissetmesine ve yorgunluklarının azalmasına katkıda bulunduğu gösterilmiştir.

(Visited 19 times, 1 visits today)