Salgında 2 gençten 1’i ”kalabalık içinde bile yalnız”

Salgın dolayısıyla gençler kendilerini ”mutsuz ve çok yalnız” hissediyor. Koronavirüs 2’inci Dalga Sonrası Türkiye Araştırmasına göre, her 2 gençten 1’i kalabalık içinde bile kendini çok sık yalnız hissediyor. 

koronavirüs

Koronavirüs salgınından en çok gençler mi mağdur?  Koronavirüs 2’inci  Dalga Sonrası Türkiye Araştırmasına göre, salgından dolayı gençler mutsuz ve kendini çok sık yalnız hissediyor. Bu yalnızlık duygusu Türkiye ortalamasının bile üstünde.

Araştırma sonuçları hakkında bilgi veren Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Aydın Öztürk,  şunları kaydetti:

Yalnızlık hissedenlerin oranı arttı

Araştırmada yalnızlık hissi,  pandemi öncesi ve sonrası olarak kıyaslandı. Buna göre, kendisini
her zaman ve çok sık yalnız hissedenlerin oranı pandemi öncesinde yüzde 19 iken,  ikinci dalga sonrası bu oran yüzde 30’a yükseldi.

Yalnızlık hissi gençlerde Türkiye ortalamasının çok üzerinde 

Yalnızlık hissinin en yoğun olarak yaşandığı yaş grubu 25 yaş ve altı olarak tespit edildi. Türkiye ortalaması yüzde 30 iken,  gençlerde bu oran yüzde 44 olarak belirlendi. Her 2 gençten 1’i kalabalık içinde bile kendini çok sık yalnız hissettiğini ifade etti.

”En çok girişimci ve gençler mutsuz”

Araştırma sonuçlarına göre, pandemi öncesinde hayatından memnun olduğunu söyleyenlerin oranı
yüzde 57 iken, bu oran Ocak 2021’de yüzde 38’e geriledi. Memnuniyet oranındaki en büyük değişim gençler, öğrenciler ve iş sahipleri/ girişimciler de oldu.

1 yıl önceki araştırmamızda gençlerin ve öğrencilerin yüzde 52’si hayatından memnun olduğunu belirtirken, bu oran yüzde 23’e indi. Gençler, öğrenciler, ”Bir sonraki adım ne olacak, staj yapabilecek miyim, mezuniyet sonrası bizi neler bekliyor?” gibi belirsizlik içinde.

(Visited 8 times, 1 visits today)