Salgın stresi göz sağlığını da bozuyor

Koronavirüsün yarattığı stres sadece ruh sağlığının değil, gözlerin de düşmanı. Prof Dr. Özkaya, aşırı stresin retinayı etkileyerek, merkezi görmede azalmaya neden olduğunu söyledi. 

Koronavirüs döneminin en büyük sorunlarından biri de stres. Stresin, göz sağlığını da bozabileceğine dikkati çeken Memorial Şişli Hastanesi Göz Sağlığı Bölümü’nden Prof. Dr. Abdullah Özkaya,  şunları anlattı.

Kolay sinirlenen aşırı stresli kişilerde çok görülüyor  

Stres, gözlerin düşmanıdır. Örneğin tetiklenen stres nedeniyle Santral Seröz Retinopati gelişebilir. Bu sorunda stres yüksek olunca retina olumsuz etkilenir. Retina altı alana sıvı kaçağı olur ve bu sıvı temizlenmezse, merkezi görmede azalma meydana gelebilir. Kolay sinirlenen, sigara içen, bu süreçte aşırı stres yaşayan kişilerde sık görülen sorunlardan birisidir. 

Çocuklar ve gençler miyop olabilir

Ayrıca bu dönemde sürekli online eğitimde olan çocuk ve gençlerde uzağı görememe sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle eğitim alanların özellikle rutin göz kontrollerini, koronavirüsten korkmadan güvenli bir şekilde yaptırmaları hem görme sorunlarını azaltacak, hem de eğitimden geri kalmamalarını sağlayacaktır.

(Visited 28 times, 1 visits today)