SAHİM-SEN Başkanı Akarken: ” 14 Mart’ta temel hakların verilmesini istiyoruz”

SAHİM-SEN Genel Başkanı  Akarken: ”14 Mart Tıp Bayramında temel hakların verilmesini istiyoruz”, ” Kişi başına en az hekim düşen ülke Türkiye, hekim başına en çok hasta düşen ülke Türkiye”, ” Yeni nesil hekim olmak istemiyor.”

Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Başkanı Özlem Akarken, 14 Mart Tıp Bayramında temel hakların verilmesini istediklerini ifade etti.

SAHİM-SEN Başkanı Akarken, 14 Mart Tıp Bayramı öncesi şu görüşleri paylaştı:

”Pandemi dönemi kahraman ilan edilen sağlık çalışanları istemeyen adam ilan edildi”

Sağlık çalışanlarının, hekimlerimizin sorunları hala giderilmemiş durumda. Ve artarak devam ediyor. Pandemi döneminde kahraman ilan edilen sağlık çalışanları, haklarını istemeye gelince ‘istenmeyen adam’ ilan edilmişlerdir. Temel hakların bir an önce verilmesi istiyoruz. Gelişmişliğin karnesinde eğitim ve sağlığın ne kadar önemli olduğunu her birey bilmektedir. Devasa şehir hastaneleri, hala önlenemeyen gerekli yaptırımlı cezaların olmadığı şiddet, personel eksiklikleri, adil olmayan nöbet paraları, kısa süreli MHRS randevuları, geçici görevlendirmeler, görev tanımlarının günümüzün şartlarına göre güncellenmemesi, sağlığımız ve iyiliğimiz için bir sistem ama mağduriyetler azalacağına çoğalıyor.

”Yeni nesil hekim olmak istemiyor”

Dil kurslarına müracaat edenleri sağlık alanında incelediğimizde; özellikle yeni nesil ülkemizde hekim olmayı tecrübe bile etmek istemiyor. Direk yurtdışına gitme niyetindeler.

Ek gösterge düzenlemesi kamu personelinde eksik yapılmıştır. Hekimler hak ettiği ek göstergeyi alamamıştır. Hekime en az 7800 ek gösterge verilmelidir. Bu arada Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlar dışında Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri, YÖK’e bağlı kurumlarda görev yapan sağlık çalışanlarının da özlük hakları düzenlenmelidir. Bütün sağlık kurumlarında çalışanların özel hizmet tazminatlarının artırılması, yıpranmanın geçmişe işlemesi kısacası hekimler başta olmak üzere sağlık kurum çalışanları olarak çalışırken ve emeklilikte hakkımızı istiyoruz. Bu nedenle emekliliğe yansıyan tek kalem maaş düzenlemesi şart.

”Kişi başına en az hekim düşen ülke Türkiye”

Kişi başına en az hekim düşen ülke Türkiye, Hekim başına en çok hasta düşen ülke Türkiye… OECD içerisinde en iyi olduğumuz alan sağlık ama sınırlı kaynakla mucizeler başaran insanlar neden sahipsiz? Hekimlik meslek kanunu ve 39 sağlık branştaki mesleklerin meslek kanunu şart.  Yakın zamanda sonuçlanacak diş hekimlerinde göreceğimiz gibi 20 bin 000 atama bekleyen diş hekimi varken, 286 diş hekimi atanabilecek. TUS ve DUS sınavlarında kontenjanlar az. Bu sınavlar sonucunda eğitim görülecek kurumlarda eğitimi verecek uzman hekimlerin sayısı da düşündürücü.”

(Visited 11 times, 1 visits today)