Sağlık Bakanlığı için geliştirildi…. Kanseri yapay zeka teşhis edecek!

Kanser gibi kritik bazı hastalıklar yapay zekâ ile teşhis edilecek. Yapay zekâ tıbbi teşhislerden tedavi planlamalarına kadar bir dizi alanda sağlık sektörünü dönüştürmeye başladı. Özellikle hastalıkların daha erken teşhis edilmesi, kişiselleştirilmiş tedavi planlarının oluşturulması ve tıbbi görüntü analizlerinin iyileştirilmesi gibi alanlarda doktorlara ve sağlık profesyonellerine destek sağlıyor. 

Modern tıp yapay zeka teknolojisiyle birlikte daha etkili ve kişiselleştirilmiş hale gelerek hastaların sağlık ve yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor. Yerli yazılımlarla algoritmalar hazırlayan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, dijital göz programı altında meme kanseri ve karaciğer anomalinin yapay zeka ile tespit edilmesi üzerinde çalışıyor.

Sağlık Bakanlığı için geliştirildi

Kanser erken teşhis merkezlerinde yapay zekadan faydalanılıyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından Sağlık Bakanlığı için geliştirilen algoritma önce sahada doktorlarla birebir çalışarak, verileri etiketliyor. Bir anomali tespit ettiğinde hastayı önceliklendiriyor. Sistem aynı anda hem hastaya hem de doktora bildirim veriyor. Bu şekilde doktorun önüne daha riskli durumdaki hastaların sonuçlarını getiriyor. Bu algoritma üzerindeki çalışmalar devam ediyor.

(Visited 13 times, 1 visits today)