Potansiyel salgın tehlikesi olan yeni virüs korkutuyor

Bilim insanları ölüm oranı koronavirüse göre çok daha yüksek olan Nipah virüsünün (Niv) potansiyel salgın tehlikesi taşıdığına işaret etti.

Bilim insanları, Güneydoğu Asya’da tespit edilen Nipah virüsünün (NiV) gelecek yıllarda yeni bir salgın başlatabilme potansiyeli olduğunu düşünüyor.

Ölüm oranı yüzde 75’e kadar çıkan hastalığın aşısı bulunmuyor.

Bilim insanları Nipah virüsünün doğal konağının meyve yarasaları olduğunu belirterek, virüsünün tedavisinin bulunmadığını ve yüksek ölüm oranına neden olduğunu dile getirdi.

Bu arada, dünyada şu ana kadar yaklaşık 700 insanın Nipah virüse yakalandığı tahmin edilirken, enfekte olanların yüzde 50 ile 75’inin öldüğü de biliniyor.

Nipah virüsü hastalığının kuluçka süresi 45 gün, bu da enfekte bir kişinin hasta olduğunu fark etmeden onu yayması için bolca fırsat olduğu anlamına geliyor.

Hastalık farklı türdeki hayvanları enfekte edebiliyor. Ayrıca doğrudan temas yoluyla ya da kontamine yiyecek tüketilerek hastalık bulaşabiliyor. Nipah virüsüne yakalanan biri, öksürük, boğaz ağrısı, ağrı, yorgunluk ve nöbetlere ve ölüme neden olabilen beyin şişmesi gibi solunum semptomları yaşıyor.

(Visited 11 times, 1 visits today)