Çocuklara ne zaman hikaye anlatılmaya başlanmalı?

Aileler, çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için bebeklikten itibaren onlara kitap okur, hikayeler anlatır.  Hikaye anlatmaya başlamanın bir yaşı var mı?

 

Klinik Psikolog Duygu Barlas,  çocuğun gelişimine gebelik döneminde de katkı sağlamanın mümkün olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi.

”Doğduktan 6 ay sonra anne-babayla duygusal paylaşım başlar”  

Anne veya babanın, çocuk anne karnındayken müzik dinleyerek, şarkı söyleyerek, sesli kitap okuyarak bebekleriyle iletişime geçtikleri söylenebilir. Bu, anne ve babanın bebekleriyle kuracakları iletişimin temel taşlarını oluşturur. Doğum gerçekleştikten sonra bebekle konuşmak, ona şarkı söylemek, seslenmek bebeğin anlama, kavrama, öğrenme gibi becerilerini geliştirmekte ve duygusal ihtiyaçlarına iyi gelmektedir. Bebek, annenin ve babanın sesini öğrenir, özellikle 6 ay itibariyle anne ve babasıyla tam anlamıyla duygusal bir paylaşım aşamasına geçer.

Çocuğunuzla sık sık konuşun 

Doğumdan beri çocukla kurulan iletişim, 6-7 aydan itibaren daha da arttırılmalı ve ebeveyn sık sık çocuğuyla konuşmalıdır. Bu tutum ebeveyn-çocuk bağını güçlendirirken, bir yandan da çocuğun dil becerilerini geliştirmesine katkı sağlamış olur.

2 yaşında soru sorun, 3 yaşında hikaye anlatmaya başlayın

Çocuk 2 yaşına doğru gelirken, artık çocuğa sorular sorulur, cevapları karşısında onunla ikili iletişime geçilmeye başlanır. 3 yaş ve sonrasında ise yavaş yavaş çocuğa hikaye anlatılmaya başlanabilir.

(Visited 11 times, 1 visits today)