Maymun çiçeği, Covid-19 ve HIV aynı vakada görüldü

İtalyan bilim insanları, 36 yaşındaki bir İtalyan erkek hastaya uygulanan Covid-19, maymun çiçeği ve HIV testlerinin aynı gün pozitif çıktığını açıkladı. Bilim insanları vakanın ilk ve 3 virüsünde aynı anda bulunduğu bir `eş bulaşma´ vakası olabileceğine dikkat çekti.

Journal of Infection tıp dergisinde yayımlanan bildiride, 36 yaşındaki bir İtalyan erkeğin 16 ila 20 Haziran tarihlerinde İspanya´ya gittiği, 29 Haziran’da belirtiler yaşamaya başlayınca 2 Temmuz’da Covid-19 testinin pozitif çıktığı belirtildi.

Hastaneye yatan ve vücudunda lezyonlar ortaya çıkan hastanın, 6 Temmuz´da maymun çiçeği, Covid-19 ve HIV testleri sonucunda üç virüsünde vücudunda bulunduğu tespit edildi.

Hastaya diğer hastalıklarda dahil olmak üzere bir dizi test uygulandığı belirtilen bildiride, Covid-19’un Omicron BA varyantı olduğunu ifade etti.

Catania ve Palermo Üniversitelerinden bilim insanları, şimdiye kadar bildirilen maymun çiçeği, Covid ve HIV’in aynı anda bulunduğu ‘bilinen’ tek vaka olduğunun altını çizdi.

(Visited 22 times, 1 visits today)