Küflendirilmiş peynir ne zaman tüketilmemeli?

Doğal veya endüstriyel üretim metotlarıyla küflendirilmiş peynirler, ülkemizde de tüketiliyor. Uzmanlar, güvenilir gıda üreticileri tarafından, kontrollü olarak üretilmiş bu peynirlerin tüketilmesinde sağlık açısından herhangi bir sakınca bulunmadığını belirtiyor.  Peki, küflendirilmiş peynirler hangi durumda tüketilmemeli? 

 

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Gıda Teknolojisi Programı Öğretim Görevlisi gıda mühendisi Selen Akbulut,  doğal veya endüstriyel üretim metotlarıyla küflendirilmiş peynirlerin pek çok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de tüketildiğini belirterek, uyarı ve önerilerde bulundu.

Küflü peynirler güvenilir satıcıdan temin edilmeli

 Bu peynirleri satın alırken tüketicilerin dikkat etmesi gereken temel konu, güvenilir satıcılardan teminin gerçekleştirilmesidir. Peynir üretimi yapan üreticiler de,  cins ve türü tanımlanmış güvenilir başlatıcı küf mantarlarını kullanmalı ve niteliğine uygun şekilde gıdanın küflendirmesi gerçekleştirilmeli. Özellikle Türkiye’deki köylerimizde üretilen ve doğal yolla küflendirilen peynirlerin satın alınması tüketiciler için geri dönüşü olmayan toksik etkilere sahip olabilir. 

Nasıl küflendiriilyor?

Bu peynirlerde üretilirken bakteri veya maya hücreleri değil küf mantarları kullanılıyor. Bu küflerin insan sağlığına olumsuz patojenik bir etkisi olmadığı yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Ne tür küf zararlı?

Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden birisi şudur; bu peynirlerin üzerinde genellikle yeşil küflenme görürüz. Bu kullanılan Penicillum spp. türü küfün varlığını ifade eder. Bu renk dışında siyah ve kırmızı benekler halinde küf oluşumu görülüyorsa, o peynirlerin tüketilmemesi gerekiyor. Bu küfler mikotoksin üreticisi küf türleri olabilir. Bu küf türleri insan sağlığı için zararlıdır.

(Visited 24 times, 1 visits today)