Küflü gıda temizlenip, kullanılabilir mi?

Uygun koşullarda ambalajlanmadığı ve depolanmadığı durumlarda, ürünler küflenebiliyor. Peki, küflü gıda temizlenip, kullanılabilir mi? Uzmanlara göre,  bu sorunun temel cevabı,”gıdanın niteliğinde yani yumuşak ya da sert olmasında” saklı.

Gıda Mühendisi Selen Akbulut, ‘‘yüzeyde küflenme gösteren bir gıdanın, yüzeyindeki küf temizlenip tekrar kullanılabilir mi?” sorusunun temel cevabının gıdanın niteliğinde saklı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Eğer gıda sert bir yapıya sahipse…  

Eğer gıda sert bir yapıya sahipse küf mantarları gıdada derinlere doğru ilerleyemez. Bu nedenle küflü kısımların kesilip kullanılmasında herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Aksine gıda israfının önüne geçen bir yaklaşımla gıdalarımızı tekrar değerlendirebiliriz.

Gıda yumuşak bir yapıya sahipse…

Ancak gıda yumuşak bir yapıya sahipse, bu durumda yüzeydeki küfleri temizlemek maalesef yeterli olmayacaktır. Bu gıda maddelerinin uygun şekilde imha edilmesi gerekiyor. Bu tarz küflü gıdaların tüketilmesi, özellikle ‘mikotoksin’ denilen küfler tarafından oluşturulan toksikolojik oluşumların da vücuda alınmasına sebep oluyor. Bu maddeler vücudumuzda zamanla birikerek, başta kanser türleri olmak üzere kronik hastalıkların oluşumunda rol oynuyor.

Eğer gıdamız yumuşak bir yapıya sahipse, bu durumda küf gıdanın tamamına yayılacağı için ayrıca sadece kendi gelişimi değil, diğer gıda patojenlerinin de gelişimine yardımcı bir ortam yaratacağından kesinlikle bu gıdaların tüketimi tüketici sağlığını riske atar. Bu gıdaların güvenli gıda tanımına uygun olmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle bu gıdaların, diğer tüketilebilir nitelikli gıdalarda temasını kesip derhal imhası gerçekleştirilmeli.

(Visited 14 times, 2 visits today)