Kovid’den hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına vazife malullüğü veya meslek hastalığı statüleri verilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının kadrolarına göre vazife malullüğü veya meslek hastalığı statülerinin verileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının kadrolarına göre vazife malullüğü veya meslek hastalığı statülerinin verileceğini bildirdi.

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Erdoğan, sağlık çalışanlarıyla ilgili şunları dile getirdi:

”Salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın, kadrolarına göre vazife malullüğü veya meslek hastalığı statülerinin hızla sonuçlandırılması sağlanacaktır. Aileleri maaştan ek ödemeye, faizsiz konut kredisinden, çocuklarına eğitim öğretim yardımına, istihdam hakkından fatura indirimlerine kadar pek çok imkana kavuşacaktır.

Sağlık Bakanımız ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımızı bu konunun süratle neticelendirilmesi hususunda görevlendirdim. Cumhurbaşkanı olarak, salgın sürecinin yönetiminde görev alan kurumlarımızın çalışmalarını anlık olarak takip ediyorum. Mevcut uygulamalar ile ilgili ihtiyaç duyulacak sıkılaştırma veya normalleştirme adımlarını istediğimiz zaman atma imkanına sahibiz. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın çoğunun bizden kötü durumda olması, Türkiye’nin salgınla mücadelede geride değil, tam tersine ileride olduğunun işaretidir.”

Aşıyı en kısa sürede milletimizin hizmetine sokacağız

Ay sonunda yaygın kullanımına başlanması beklenen Çin aşısı hakkında da Erdoğan, şu ifadelere yer verdi:

“Aşıyı en kısa zamanda milletimizin hizmetine sunacağız. Yerli aşı üretimiyle ilgili çalışmaları yakından takip ediyoruz. İnşallah bahar aylarında kendi aşımıza kavuşarak çok daha yaygın bir şekilde gerçekleştireceğiz. Bu süreçte tedbirlere sıkı bir şekilde devam edeceğiz.”

(Visited 18 times, 1 visits today)