Kolon kanseri tamamen ortadan kaldırılabiliyor

Halk arasında kalın bağırsak  kanseri olarak bilinen “Kolon Kanseri” Dünyada en yaygın 3 kanser türünden biri. Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. İlker Sücüllü, en çok yaşam kaybına sebep olan kanser türlerinden biri olmasına rağmen kolon kanserinin erken teşhis edilmesi durumunda tamamen ortadan kaldırılabileceğini bildirdi.

Dünya üzerinde her yıl yaklaşık bir milyon kişiye kolon kanseri tanısı konduğunu vurgulayan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdulhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. İlker Sücüllü, en çok yaşam kaybına sebep olan kanser türlerinden biri olmasına rağmen kolon kanserinin erken teşhis edilmesi durumunda tamamen ortadan kaldırılabileceğini kaydetti.

Kolon Kanseri nedir?

Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. İlker Sücüllü, hastalığın, genellikle kalın bağırsağın içerisindeki, polip adı verilen, ciltteki siğillere benzeyen küçük çıkıntılardan başladoğını dile getirerek, şöyle devam etti:

”Bir polibin kansere dönüşmesi yıllar içerisinde olur. Bu durum kanserin daha polip aşamasında iken saptanarak çıkartılmasıyla hastanın ameliyat olmaksızın tedavi edilebilmesine olanak tanır.  Bu aşamada tespit edilemeyen kanser öncelikle bağırsağın içerisine doğru büyüme gösterir. Sonrasında yerleştiği alana yakın lenf bezlerine oradan da kana karışarak tüm vücuda yayılım gösterir. Ailede ve akrabalarında kalın bağırsak kanseri veya tehlikeli olarak nitelenecek polip bulunanlar 1. Derecede risk altında bulunuyor.”

Bu belirtiler varsa dikkat!

Kalın bağırsağın içi boş bir organ olduğu için genellikle bir belirti vermediğini ve hastalığın sessizce ilerlediğini anlatan Prof.Dr. İlker Sücüllü, ”Bir miktar ilerledikten sonra büyük abdestte kanamaya sebep oluyor” dedi.

Prof.Dr. İlker Sücüllü, kanamanın yanı sıra; büyük abdestte şekil değişikliği ve karın ağrısı, tuvalete çıkmakta yaşanan zorluk, kabızlık, ani kilo kaybı, bağırsak alışkanlıklarında yaşanan değişiklikler, ishal gibi şikayetleri olan bireylerin alanında uzman bir hekime görünmelerinin erken tanı için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Erken teşhisle “ Kolon Kanseri” tamamen yok edilebiliyor…

Kanserden korumak ya da hastalığı erken evrede saptamanın en etkili yolunun kolonoskopik inceleme olduğunu da ifade eden Prof.Dr. İlker Sücüllü, şunları kaydetti:

”Kolonoskopi yani ucunda ışık, kamera sistemi, ve işlem kanalı olan, parmak kalınlığında, eğilebilen cihazlar kalın bağırsak kanserinin teşhis ve tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Bu cihazlar ile birlikte kalın bağırsağın içerisi çok net bir şekilde değerlendirilebilir. Kolonoskopi kullanılarak yapılan bu değerlendirmede sadece var olan tümörün tespiti değil aynı zamanda kolon içerisindeki poliplerin de tespiti hatta aynı seansta çıkartılması işlemi de yapılabilir.

İkibinli yılların başından itibaren, kalın bağırsak kanserinin gerek teşhisi gerekse de cerrahisi konusunda teknolojinin ilerlemesine paralel büyük gelişmeler yaşanmıştır. Daha önceden tüm karın açılarak yapılan ameliyatlar artık karın üzerinden yaklaşık 1cm.lik küçük kesilerden laparoskopik yöntem ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu şekilde ameliyat olan hastalarımızın ameliyat sonrası iyileşme süreçleri daha hızlı olmakta, daha az ağrı çekmekte, daha kısa süre içerisinde taburcu olarak günlük aktivitelerine daha erken dönebilmektedirler.”

Hastalıktan korunmak için nelere dikkat etmeliyiz?

  • 50 yaş ve üzeri hastaların mutlaka tarama testlerini yaptırmaları gerekmektedir. Çünkü ailede 1. derecede yakınınızda kolon kanseri olması kanser riskini 2-4 kat artırıyor.
  • Beslenmenize dikkat etmeliyiz. Özellikle aşırı yağlı yiyecekler, fast food tüketimi ve kırmızı et ağırlıklı beslenme kalın bağırsak kanserine davetiye çıkarabilmektedir.
  • Aşırı kilo başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere beraberinde bir çok hastalığın da tetikleyici olmaktadır.
  • Düzenli olarak spor yapmalıyız. Düzenli olarak yapılan egzersizler Kolon Kanserinden korunmada büyük fayda sağlamaktadır.
  • Eğer kullanılıyorsa Sigara ve Alkolü bir an önce bırakmak gerekiyor. Çünkü sigara ve alkol birlikte kullanıldığında kolon kanseri riski daha da artıyor. İçerdiği nikotin ve diğer toksik artıklar ile sigara kolon tümörünün büyümesine ve kanlanmasının artarak hücre çoğalmasına yol açıyor.
(Visited 18 times, 1 visits today)