Klimalar Kovid-19 bulaşını artırır mı?

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, fanlı klimaları evde veya araçlarda hane halkı dışında kimse yokken kullanılabileceğini dile getirerek,  ”Bazı klimaların toz, alerjen, bakteri filtreleri olabilir. Ancak COVID-19 virüsü için bu filtrelerin güvenli olduklarını bilmiyoruz” dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, fanlı klimaları evde veya araçlarda hane halkı dışında kimse yokken kullanılabileceğini dile getirerek,  ”Bazı klimaların toz, alerjen, bakteri filtreleri olabilir. Ancak COVID-19 virüsü için bu filtrelerin güvenli olduklarını bilmiyoruz” dedi.Prof. Dr. Özlü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları dile getirdi:

”Fanlı klimalar evde veya kendi aracınızda hane halkı dışında kimse yokken kullanılabilir. Ofis, işyeri, başka kişilerle birlikte seyahat edilen araçlarda klima kullanımı, eğer ortamda Covid-19 bulaştırıcı kişi varsa -ki bu artık dışlanamaz- bulaşma olasılığını artırır. Bu tür ortak alanlarda klima değil, kapı ve pencereler açık tutularak sürekli ve yeterli doğal havalandırma yapılmalıdır. Klimalar genellikle oda havasını alarak, soğutup tekrar içeriye verirler. İçerideki havayı, taze havayla değiştirmezler. Bazı klimaların toz, alerjen, bakteri filtreleri olabilir. Ancak COVID-19 virüsü için bu filtrelerin güvenli olduklarını bilmiyoruz.”

(Visited 13 times, 1 visits today)