Kızılay’dan uyarı:”Sosyal medya üzerinden immün plazma satışı yasa dışıdır”

Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık, sosyal medya üzerinden immün plazma bağışı arayan ya da immün plazmasını bağışlayacağını duyuran kişilere yönelik uyarılarda bulundu. Kınık: ”İmmün plazma satışı yasa dışıdır.”, ”Herhangi bir hastaya bir immün plazma bağışlanacaksa, bu Kızılay üzerinden yapılmaktadır.”

 

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, sosyal medya üzerinden immün plazmasını satmak isteyenler bulunduğuna işaret ederek, uyarılarda bulundu.

”Tamamen yasa dışıdır”

Sosyal medya üzerinden immün plazma bağışı arayan ya da immün plazmasını bağışlayacağını söyleyen, hele de bunlar için bir maddi menfaat bekleyen veya maddi menfaat teklif eden durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Bunların tamamı yasa dışıdır. Ve Türkiye’de böyle bir sistem yoktur.

Türkiye’deki bütün provizyon sistemi Kızılay üzerinden yürütülmektedir. Yani herhangi bir hastaya bir immün plazma bağışlanacaksa, bu Kızılay üzerinden yapılmaktadır. İmmün plazma bağışında şartlı bir bağış da yapılmamaktadır. Bir immün plazma havuza alınmaktadır, tetkikleri yapılıp, ilgili hastalara ağırlıklarına göre derecelendirilerek illerde sevk edilmektedir.

”Bu teklifi yapan insanlara itibar etmeyin”

Dolayısıyla kesinlikle ve kesinlikle, lütfen, sosyal medya üzerinden plazma bağışı talep etmeyin, bu teklifi yapan insanlara itibar etmeyin. Ayrıca plazma tedavisi her hastada uygulanmaz. Hasta yakınları da, bu anlamda sağlık sistemi üzerinde lütfen baskı kurmasınlar. Hekimlerimiz immün plazmanın hangi durumlarda uygulanabileceğini zaten detaylı bir şekilde biliyorlar. Dolayısıyla ihtiyaç bulunduğu anda entegre sistemimiz üzerinden Kızılay’dan talepte bulunmakta, bu talep hemen bir iş emrine dönüşüp sıraya girmektedir.

(Visited 13 times, 1 visits today)