Kış alerjilerine karşı nasıl önlem alınmalı, kimler risk altında?

Kış aylarında tüm dünyada artan viral enfeksiyonlar, alerjik hastalıkları tetikleyerek, görülme sıklığını artırıyor. Bunun yanı sıra ev içi alerjenler ve artan hava kirliliği de, alerjik yakınmaları artırıyor. Kış alerjilerine karşı nasıl önlem alınmalı, kimler risk altında?

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi (AID) Doç. Dr. Murat Cansever, özellikle kış alerjilerine dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çekerek, uyarı ve önerilerde bulundu:

Kış alerjilerinin çoğunluğu iç ortamlardadır

Kış mevsimiyle birlikte ortaya çıkan alerjik yakınmaların birçok nedeni var kuşkusuz. Artan hava kirliliği, kapalı alan kullanımının artışı ve doğal olarak ev içi alerjenlere daha fazla maruz kalınması, gribal enfeksiyonların artması gibi birçok neden, kış alerjilerinin en büyük tetikleyicileri arasında gösteriliyor.

Kış alerjilerinin çoğunluğu iç ortamlardadır. İnsanlar özellikle yeterli havalandırma yapılmayan iç ortamlarda daha fazla süre vakit geçirdikleri için kış alerjilerine bağlı semptomlarla karşılaşmaları, daha yüksektir.

Kış alerjilerinin en sık nedenleri?

Kış alerjilerinin en sık nedenleri ev tozları, ev tozu akarları, küf sporları, böcek dışkıları ve kabuklarıdır. Soğuk hava ve nemle özellikle ev içi atmosferinde solunan havadaki artan küf, ev tozu akarı gibi alerjenler, iç ortam ısısını ve neminin artmasını çok sever ve hızla çoğalırlar. Buna bağlı olarak kişide hem cilt, hem de solunum yolu alerjileri gelişebilir.

Kış aylarında atmosferin hava ısısının ciddi azalmasıyla birlikte soğuk havaya temas sonrası ciltte halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtiker şeklinde cilt alerjisi gelişir. Ayrıca astım ve alerjik nezle olan hastaların; soğuk havanın solunum yolunu olumsuz etkileyip hasar oluşturması sonrası, bu hastalıklara bağlı semptomları artabilir.

Çocuklar için risk faktörü 

Ayrıca, kış aylarında artan viral enfeksiyonlar ve hava kirliliği astım, alerjik nezle gibi alerjik hastalığı olan çocuklar için risk faktörü oluşturuyor. Hızla bulaşıcı özelliği olan bu enfeksiyonlar, alerjik hastalıkların semptomlarını artırabilir. Enfeksiyonlar dışında, ev içi alerjenler ve artan hava kirliliği solunum yolu mukozasını bozarak alerji semptomlarını ve astım ataklarını tetikleyebilir.

Kimler risk altında?

Kış aylarında özellikle daha önceden bilinen astım, alerjik nezle, egzama, kronik ürtiker (kurdeşen) gibi hastalıkları olan bireyler, Yaşadığı dış ortam ısısı, olağan kış ayları ortalama hava sıcaklığının çok daha altında olan ve iç ortam neminin çok fazla arttığı bölgelerde yaşayan bireyler, Yaşanılan bölgede artmış endüstriyel alt yapıya bağlı oluşabilecek hava kirliliğinin artışı ve bu bölgelerde yaşayanlar.

Ayrıca kış aylarında nemin artması sonrası artan ev tozu akarları, her çeşit kumaş türünde yaşayabilmektedir. Sıklıkla yün yastık, yorgan ve yatakta, kadife perdeler gibi alanlarda yüksek oranda bulunurlar. Bu kumaşları kullananlar da risk altında.

Nasıl önlemler alınmalı?

Kullanılan yatak, yastık ve yorgan yün/kuştüyü olmamalı ve mümkünse akar geçirmeyen tıbbi özel kılıflarla kaplanmalı. Mümkünse halılar kaldırılmalı, değilse büyük bir halı yerine küçük ince bir kilim kullanılmalı. Kalın perdeler yerine stor veya tül perde tercih edilmeli.

Yaşanılan odada mümkün oldukça az eşya bulundurup, kitap ve oyuncak gibi eşyalar kapalı dolaplarda saklanmalı.

Akarların çok yoğun olarak yaşayabileceği tüylü ve peluşlu oyuncaklar uzaklaştırılmalı.

Her hafta en az bir defa HEPA filtreli veya yüksek vakumlu elektrik süpürgesiyle tüm oda temizlenmeli.

Alerjik hastalığı olan bireyler, kış aylarında diğer mevsimlere oranla hava kirliliği daha fazla artan  ortamlardan uzak durmalı, kalabalık ve havalandırması olmayan kapalı ortamlarda uzun süre bulunmamalı.

Sigara maruziyetinden uzak durulmalı,

Soğuk havanın solunum yollarını etkilememesi için ağız, burun ve göz gibi organlar iyi korunmalı,

Soğuk alerjisi olan bireylerin kış aylarında kalın giyinmesi ve soğuğa maruz kalınan süreyi azaltması gerekir.

Alerjik hastalar, hava kirliğinin yoğun olduğu ortamlardan uzak durmalı, kreş/okul gibi genel ortamlarda hijyen kurallarına dikkat etmeli ve sık sık eller yıkanmalıdır.

(Visited 14 times, 1 visits today)