Kan ürünleri ve doku ihtiyacı ‘biyobanka’ ile karşılanacak

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, kan ürünleri ve doku ihtiyaçlarının karşılanması için Sağlık Bakanlığı’nın da desteğiyle biyobanka kurulması ile ilgili adımlar atacaklarını belirterek, ”Biyobanka, sağlık sektörümüzün millileşmesi noktasında önemli. Biyobanka, sektöre ve dünyaya şifa sunmaya devam edecek”dedi.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, kan ürünleri ve doku ihtiyaçlarının karşılanması için Sağlık Bakanlığ’ının da desteğiyle biyobanka kurulmasıyla ilgili adımlar atacaklarını bildirdi.

Kınık, Kızılay’ın 2005’te başlattığı güvenli kan temini programıyla o günlerde 300 binlerde olan bağışın artık 3 milyona yaklaştığını söyledi.

Yüzde 90 Kızılay’ın temin ettiği güvenli kan sistemiyle bütün hastanelerin işletildiğini ifade eden Kınık, Kızılay’ın 4 milyonu aşkın düzenli kan bağışçısı olduğunu, Türkiye’de kemik iliği ve kan bekleyenlerin ihtiyaçlarının, milli kaynaklarla dünyanın en güvenli modeliyle çok hızlı karşılandığını anlattı.

Kınık, “Kan ürünleri ve doku ihtiyaçlarının karşılanması için Sağlık Bakanlığı’nın da desteğiyle biyobanka kurulması noktasında birtakım adımlarımız olacak. Biyobanka, sağlık sektörümüzün millileşmesi noktasında önemli. Biyobanka, sektöre ve dünyaya şifa sunmaya devam edecek” dedi.

(Visited 13 times, 1 visits today)