Kalp krizini önlemek için hangi egzersiz?

Kalp krizine neden olan pek çok risk faktörü var. Bu faktörlerinden bazıları değiştirilemiyor. Ancak sigara, yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol ve obezite gibi faktörler ”değiştirilebilir” risk faktörleri arasında yer alıyor. Değiştirilebilir risk faktörlerinin tamamının tedavisinde etkili olan tek şey ise ”egzersiz”. 

Bayındır İçerenköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Güngör, kalp krizine neden olan risk faktörlerinin ”değiştirilemez ve değiştirilebilir” olarak ikiye ayrıldığını hatırlattı. Yaşam tarzı değişiklikleriyle kalp krizi riskinin azaltılabileceğinin altını çizen Güngör, konuya ilişkin şunları anlattı.

Değiştirilemez risk faktörleri: Yaş, Cinsiyet, Genetik Yatkınlık.

Değiştirilebilir risk faktörleri: Sigara, Hipertansiyon, Diyabet, Obezite, Kolesterol Yüksekliği

Egzersiz kalp krizini önlüyor 

Egzersiz, kalp krizinin değiştirilebilir risk faktörlerinin tamamının tedavisinde etkili oluyor. Düzenli yapılan egzersiz hipertansiyon kontrolünde, şeker ve kolesterolün düşürülmesinde ve obezitenin engellenmesinde çok önem bir yer tutuyor. Ayrıca düzenli egzersiz, kalp hastalıkları dışında akciğer hastalıklarının ve eklem-kas ağrılarının görülmesini azaltırken, oksijenizasyonun sağlanmasından dolayı kanser riskini de aşağı çekiyor.

İdeal egzersiz hangisi? 

Tempolu yürüyüş, yavaş tempo koşu, yüzme, bisiklet gibi sporları önerirken, kas gücüne dayalı body, güreş gibi yüksek basınç gerektiren sporları önermiyoruz. Bu sporlar kalp kas kitlesinde artış ve tansiyonda yükselme yapabiliyorlar.

Kalp hızınızı artıracak ve terlemenizi sağlayacak tempolu yürüyüş, bizim için ideal egzersizdir. Evde temizlik yapmanız ya da iş yerinizde hareketli olmanız ise istenilen metabolizma hızını sağlamak için yeterli değildir.

(Visited 21 times, 1 visits today)