Kalp hastalarına koronavirüs aşısı uyarısı

Koronavirüse karşı korunmanın en etkin yollarından biri aşı olmaktan geçiyor. Bu süreçte pek çok kişi aşının kalp üzerine etkilerini merak ediyor. Son dönemlerde yapılan bilimsel çalışmalara göre Covid-19 virüsüne karşı özellikle kalp hastalarının aşılanması büyük önem taşıyor.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sabri Demircan, kalp hastalarının salgın döneminde özellikle yüksek risk altında olduğunu belirterek, ”Aşısız kişilerde Covid-19 enfeksiyonu sonucu oluşan solunum yetersizliği, kalp sorunları ve de ölüm riski, her durumda aşı sonrası kalp iltihabı olan kişilerden daha fazladır” dedi. 

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sabri Demircan, “29 Eylül Dünya Kalp Günü”nde, koronavirüs aşılarının kalp üzerine etkileri hakkında bilgi verdi.

Gerek koronavirüsün oluşturduğu enfeksiyon ve solunum yetersizliği tablosu, gerekse faydası olabilecek bazı ilaçların potansiyel yan etkilerinden dolayı kalp hastalarının salgın döneminde özellikle yüksek risk altında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sabri Demircan, şunları kaydetti:

”Pandemiyle mücadelede, hastalığa yakalanmayı engelleme ve etkilenen hastaların en hafif tabloyla enfeksiyonla mücadelesi için, şu an korunma dışında tüm dünyada kabul edilen en etkin tıbbi yöntem aşılanmadır. Aşının oldukça seyrek olan kalpteki etkileri, hastalığın oluşturacağı risklerle karşılaştırıldığında oldukça önemsiz kalmaktadır. Kalp hastalarının aşılanması özellikle önem arz etmekte olup, speküle edilen handikaplar oldukça kısıtlı sayıda bireyi kapsamaktadır.”

Kalp kası iltihabı riski 100 bin hastada 5

Elde edilen verilerin, aşı sonrası kalp kası iltihabi tanısıyla hastaneye başvuran kişilerden ibaret olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sabri Demircan, şöyle devam etti:

”Kaç doz aşı sonrası hangi oranda olduğuna dair net veri yoktur. Özellikle mRNA aşısı sonrası kalp kası iltihabı olasılığının 100 binde 5-6 hasta olduğu tahmin edilmektedir. Bu olguların aşı sonrası mı, yoksa o dönemde hali hazırda belli oranda görülen farklı viral enfeksiyonlarla mı ilgili olduğu sorusunun cevabı henüz bilinmemektedir. Kalp kası iltihabi nedeniyle hastaneye yatan hastalarda, destek gerektiren yoğun bakım ihtiyacı, ölüm veya yaşamı etkileyen kalıcı hasar bildirilmemiştir. 

Net olarak bilinmelidir ki; aşısız kişilerde Covid-19 enfeksiyonu sonucu oluşan solunum yetersizliği, kalp sorunları ve de ölüm riski, her durumda aşı sonrası kalp iltihabı olan kişilerden daha fazladır.”

Aşılar kalp krizine yol açmıyor

Ülkemizde kullanılan aşıların kalp krizine yol açtığına dair verinin bulunmadığını da belirten Prof. Dr. Sabri Demircan, ”Ancak, pandemi döneminde koronavirüs enfeksiyonu sırasında farklı mekanizmalarla kalp krizi sıklığının arttığı, hem de birçok faktöre bağlı olarak da kötü seyrettiği tecrübe edilmiştir. Koronavirüs için geliştirilen bazı aşıların pıhtılaşma riskini artırdığına dair veriler mevcuttur ancak ülkemizde kullanılan inaktif ve mRNA aşılarının pıhtılaşmayı artırdığına dair net bir ilişki ortaya konmamıştır” dedi.

Ritim bozukluğunda da aşılama önem taşıyor

Toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi, gerek tüm kalp hastalıklarında, gerekse ritim bozukluğu gibi alt grup hastalıklarda da aşının önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Sabri Demircan, ritim bozukluğu olanlarda da Covid enfeksiyonundan etkilenme ve tedaviye ait riskler fazla olduğundan, aşı yapılmasının her durumda avantajlı olduğunu söyledi.

(Visited 12 times, 1 visits today)