Kalbimiz sadece ”kriz ” geçirince mi ağrır?

Kalp ağrısı denince herkesin aklına ilk ”kalp krizi”  geliyor. Ancak uzmanlara göre, çoğumuzda ”kalp krizi mi geçiriyorum?” kaygısını yaşatan her kalp ağrısının altında yatan neden, kalp krizi olmayabilir. Ancak önemli bir sağlık probleminden de kaynaklanabilir.

Göğsümüzün tam ortasında, ”iman tahtası” adı verilen kemiğin üzerinde gelişen kalp ağrısı. Ve ilk akla gelen ”kalp krizi”…

Çoğumuzda ‘kalp krizi mi geçiriyorum?’ kaygısını yaşatan her kalp ağrısının altında yatan nedenin, kalp krizi olmadığına dikkati çeken Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Şükrü Aksoy, ağrının neden kaynaklanabileceğine ilişkin şunları anlattı:

”Her kalp ağrısı kalp krizine işaret etmiyor ama”…

Kalp ağrısı, kalbe gelen kan akışının azalmasından kaynaklanan bir tür göğüs ağrısını ifade ediyor. Toplumdaki yaygın inanışın aksine, her kalp ağrısı kalp krizine işaret etmiyor. Ancak kalp ağrıları önemli bir sağlık probleminden kaynaklanabiliyor.  Bu nedenle asla hafife alınmayıp, hekime başvurulması yaşamsal önem taşıyor.

Kalp ağrısının en sık nedeni: Damar sertliği

Kalp ağrısının en sık görülen ve en ciddi sebebi  ‘ateroskleoz’, yani toplumdaki bilinen adıyla damar sertliği. Bu tabloya hipertansiyon, diyabet, kolesterol yüksekliği, sigara tüketimi ve genetik faktörler neden oluyor.

Damar spazmı

Kalp ağrısının daha az görülen diğer bir nedeniyse,  koroner damarların spazmı, yani kasılarak lümeni daraltması oluyor. Prinzmetal angina adı verilen bu tabloda, dilaltı tablet alındığında spazm  kayboluyor ve ağrı geçiyor. Spazmın yeniden oluşmaması için düzenli ilaç kullanımı büyük önem taşıyor. 

Kalp anomalileri

Doğuştan gelen kalp damarı anomalileri, özellikle gençlerde kalp ağrılarına yol açabiliyor. Bazen futbol sahalarında görülen ani sporcu ölümlerinin önemli bir sebebi, bu doğuştan gelen damar anomalileri oluyor.

Kas köprüsü hastalığı (Miyokardial Bridge)

Yine doğuştan gelen ve ‘kas köprüsü hastalığı’ adı verilen durumda da tipik kalp ağrısı oluşuyor. Kalbi besleyen damarlardan birinin kalp kasının içerisinde seyretmesi ve kalp kasının kasıldığı zaman koroner damarı sıkıştırması, kalp ağrısıyla sonuçlanıyor

Sendrom X

Sendrom X adı verilen bu hastalıkta efor sarf edildiğinde başlayan ve dinlenmekle geçen tipik ağrı gelişiyor. Hayati bir sorun oluşturmayan ve özellikle menopoz sonrası kadınlarda görülen bu duruma, mikrovasküler damarlar denilen çok ince kılcal damarlardaki sorunların neden olduğu düşünülüyor.

(Visited 13 times, 1 visits today)