Kadınlarda dikkat eksikliği belirtileri nelerdir?

Kadınlarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,  erişkin erkeklere göre farklılık gösteriyor. Uzmanlar, erkeklerde dürtüsel, agresif ve hiperaktif belirtiler çok olduğundan, tanı koymanın daha kolay olduğunu  belirtiyor.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) kız çocuklarında ve kadınlarda, erkek çocuklara ve erişkin erkeklere göre farklılık gösterdiğini belirten Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Sinem Zeynep Metin, şunları söyledi:

Erkeklere tanı koymak kolay… 

Erkeklerde  dürtüsel, agresif ve hiperaktif belirtiler daha çok. Dolayısıyla tanı koymak daha kolay oluyor. Kadınlar ise dikkat eksikliğinin alt tipi olarak gelişmiş anksiyete bozukluk ya da depresyonla başvurdukları için onun altında dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğunu aramak gerekiyor. Bunu da deneyimli klinisyen görüşme esnasında ayırt edebiliyor.

Kadınlarda kontrolsüz harcama dikkat eksikliği belirtisi olabilir

Kadınlarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişiler, gündelik hayatta yapacağı şeyleri organize edemezler. 

İşle ilgili olan şeylere odaklanamazlar, dikkatlerini sürdüremezler, bir şeyi kolay öğrenemezler. Bir ev hanımı ‘Günlük işlerimi toparlamakta zorluk çekiyorum, düzene koymakta zorluk çekiyorum’ diyebilir. Ya da ofisinde görevli bir kişi ‘Günümü planlamakta, işlerimi organize etmekte güçlük çekiyorum’’ diyebilir. Dikkati sürdürmekte zorluk olabilir.

Aynı şekilde harcamaları ayarlamakta da güçlük olabilir. Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu olan kişiler sıklıkla harcamaları kontrolsüz yapmak konusunda çok şikayet ederler. Öğrenmede güçlük çekerler. İlgilenmedikleri şeyleri anlamakta güçlük çekerler.

(Visited 9 times, 1 visits today)