İyot eksikliği için ”kaya tuzu mu,iyotlu sofra tuzu mu?”

Guatr, nodül, hipotiroidi gibi tiroid hastalıklarının en önemli sebebi iyot eksikliğidir. İyot eksikliğine karşı dünyada önerilen en etkili yöntem hangisidir? 

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) Tiroid Çalışma Grubu Başkanı Prof.
Dr. Ersin Akarsu, ”Dünya Tiroid Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, özellikle iyot eksikliğine dikkati çekti.

”Yorgunluk, ses kısılması , uyku apne sendromunun sebebi olabilir”

Tiroid hastalıkları oldukça sık görülen hastalıklardır. Guatr, tiroid nodülleri, tiroid kanseri, bağışıklık sistemi bozukluğuyla birlikte olan Hashimoto tiroiditi, tiroid bezinin fazla hormon üretmesine bağlı hipertiroidi veya yetersiz hormone üretmesine bağlı hipotiroidi gibi hastalıklar, iltihabi veya inflamasyona bağlı tiroid hastalıklar (tiroiditler), gebelikte tiroid hastalıkları ve iyot eksikliği gibi durumlar birey ve toplum sağlığını etkilemektedir.

Bu hastalıklar günlük yaşamımızı olumsuz etkileyen şikayetlere yol açabilir. Yorgunluk, infertilite, kilo alma veya tam tersine kilo kaybı, cilt kuruluğu, uyku problemleri, adet düzensizliği, saç dökülmesi, saç kuruluğu, sinirlilik, ödem, kabızlık, kas güçsüzlüğü, ses kısıklığı, nefes almada güçlük, gözlerde büyüme, çift görme, sinirlilik, ellerde titreme, bazı kalp ritm bozuklukları, kolesterol yüksekliği ve uyku apne sendromu gibi durumların sebebi tiroid bezi hastalıkları olabilir. Bu tarz şikayeti olan kişilerin tiroid hastalıkları açısından değerlendirilmesi ve uygun şekilde tedavisi gerekiyor.

”Kaya veya gurme gibi tuzları önermiyoruz”

İyot, tiroid hormonlarının üretimi için temel elementtir. Yeterli iyot alımı normal büyüme ve gelişme için gereklidir. İyot eksikliği, yetersiz tiroid hormonu üretimine yol açmaktadır. İyot profilaksisi (Hastalıkların oluşumunu veya ilerlemesini önlemek için alınan) için halen dünyada önerilen en etkili yöntem sofra tuzlarının iyotlanmasıdır.
Ülkemiz orta ciddi derecede iyot eksikliği ve endemik guatr bölgesidir. Sofra tuzlarının zorunlu olarak iyotlanmasıyla problem, şehir merkezlerinde önemli ölçüde çözülmüştür. Ancak  problemin özellikle kırsalda devam ettiği düşünülmektedir.

Dernek olarak, ülke çapında rafine iyotlu sofra tuzu tüketimini önermekteyiz. Rafine edilmeyen, içeriği net olarak bilinmeyen veya diğer katkı maddelerinin doğal veya yapay olarak eklendiği kaya tuzu,
gurme tuzları gibi tuzların kullanılmasını ise önermiyoruz. 

(Visited 52 times, 1 visits today)