İstanbul’da acil sevislerde gecede 51 bin hastaya bakılıyor

İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nce kamu hastanelerinde bir gecede 51 bin acil hastasına, günde de 260-270 bin vatandaşa hizmet verildiği bildirildi.

İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre; İstanbul’da kamu hastaneleri bir gecede 51 bin acil hastasına, günde de 260-270 bin vatandaşa hizmet veriyor. 2018 yılında 134 milyon kere muayene hizmeti sunulurken, buna göre her İstanbullunun yılda 8-9 kere sağlık sisteminden yararlandığı görülüyor.

En önemli sağlık riskleri; bağımlılık, kilo ve hareketsiz yaşam…

İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, hastaların özellikle aile hekimine güvenmesinin önemli olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Sistemimizde e-nabız diye bir uygulama var. Hasta e-nabızdaki bilgilerini doktoruna verince, tekrar tekrar röntgen için randevu almayacak, MR, tomografi için uğraşmayacak. Vatandaşlarımız öncelikle aile hekimlerine gitsin. Aile hekimleri vatandaşlarımızın işini yüzde 90, o bölgede çözebilir. Aile hekimliklerinde 60 parametrede tahlil, idrar, gaita tahlili yapabiliyoruz. 3 kanserde tarama yapıyoruz. Risk grubu olan 50-60 yaşlarında mamografi çekilebiliyor, bağırsak ve rahim kanseri ile ilgili tarama yapılabiliyor. Bunlar ücretsiz gerçekleştiriliyor. Eğer şüphe varsa, hastaneden onun randevusunu alıyoruz, vatandaşımız hastanede tedavi olabiliyor.”

Koruyucu hekimlikle birlikte aşılarının tam yapılması lazım.

Aşı ile ilgili negatif algı oluşturulmaya çalışıldığını dile getiren Memişoğlu, Amerika ve Avrupa’da şu anda kızamık riski yaşandığını, Türkiye’de ise bu risklerden bahsedilmediğini belirten Memişoğlu, çünkü sağlıkta dönüşümle kızamığın aşı ile elimine edildiğini vurguladı.

Memişoğlu, İstanbul’da son 3 yılda 5 bin yataklı 16 hastanenin hizmete alındığını da ifade ederek, şöyle devam etti:

”Kamu hastanelerinde 20 bine yakın hasta yatağı var. Bunların yüzde 70’i yani 15 bine yakını tek ve çift kişilik. İstanbul’a son 3 senede büyük bir yatak kapasitesi eklendi ve 8 hastane yenilendi. Bu yıl da biner yataklı Göztepe, Okmeydanı, Kartal hastaneleri ile Seyrantepe ve Bahçelievler hastanelerini devreye alacağız. 2020 sonunda bir milyon metrekare alan üzerine inşa edilen 2682 yataklı Başakşehir Şehir Hastanesi faaliyete başlayacak. ”

İstanbul’da ilçelerde 4300 aile hekiminin görev yaptığını aktaran Memişoğlu, şöyle dedi:

“Biz, 9 aşıyı ücretsiz yapıyoruz bütün toplumumuza. Kadınlar hamilelikleri tespit edildiği andan itibaren sigortalı kabul ediliyor. Çocuk, 18 yaşına gelene kadar hiçbir prim ödemesine gerek yok. Sağlık sisteminden ücretsiz yararlanıyor.”

(Visited 65 times, 1 visits today)