İleri evre kanser hastaları için sıcak kemoterapi yeni umut mu? 

Halk arasında “Sıcak Kemoterapi” olarak bilinen Hipertermik Intraperitoneal Kemoterapi’nin (HİPEK), karın içi kanserlerin tedavisinde kullanıldığında, 4’üncü evre hastalarında yaşam süresini uzatabildiği görüldü.

Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Süleyman Orman, “Eskiden 4’üncü evre kanserlerde 6-12 aylık yaşam süresi öngörülürken, Sıcak kemoterapi ile kalın bağırsak kanserlerinde 5 yıllık yaşam yüzde 40’a kadar çıktı” dedi.

 

Halk arasında “Sıcak Kemoterapi” olarak bilinen Hipertermik Intraperitoneal Kemoterapi’nin (HİPEK), karın içi kanserlerin tedavisinde kullanıldığında, 4’üncü evre hastalarında yaşam süresini uzatabildiği görüldü.

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Orman, “Eskiden 4’üncü evre kanserlerde 6-12 aylık yaşam süresi öngörülürken, Sıcak kemoterapi ile kalın bağırsak kanserlerinde 5 yıllık yaşam yüzde 40’a kadar çıktı” dedi.

Doç. Dr. Süleyman Orman, işlemin normal kemoterapiden farklarına dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Sıcak Kemoterapi incelemek için bir prosedür. Yumurtalık, kalın bağırsak, karın içi zarı, apendisit ve mide kanserlerinde uyguluyoruz. Sıcak kemoterapide uygun hastaya 45 dakika ile 2 saat süresince ilaç veriyoruz. Normal kemoterapiden farklı bir tedavi. Normal kemoterapi damardan tek bir kemoterapi şeklidir. 

Normal kemoterapi, genellikle hastalara ameliyat olduktan ve yaraları iyileştikten sonra olacaktır. Sıcak kemoterapide durum öyle değil. Hasta, bütünleri aldığımız ameliyattayken uyguluyoruz. Gözle görülemeyecek küçüklükteki tümörleri de yok etmek için sıcak kemoterapi karın içerisine veriyoruz. Karın içerisini yıkıyoruz. 2 milimetreden küçük tümörlere ulaşmayı hedefliyoruz. Hastaların genel durumunun ameliyatı ve bu kemoterapiyi kaldıracak iyilikte olması önemli bir kriter.”

Yaşam süresi uzuyor

Sıcak kemoterapi ile tedavi sonrası yaşam süresinin uzadığını belirten Doç. Dr. Orman, şöyle devam etti:

“Dördüncü evre kanserde eskiden 6-12 aylık bir yaşam süresi öngörülürken, sıcak kemoterapi ile kalın bağırsak kanserlerinde 5 yıllık yaşam yüzde 40’a kadar çıktı. Apendisit tümörlerinde bu oran 5 yıllık yaşam için yüzde 90’a çıktı. Yumurtalık kanserlerinde ise yüzde 80’e çıktı. “

(Visited 35 times, 1 visits today)