Hiçbir antibiyotik Covid’den korumaz

Bakteri enfeksiyonu nedeniyle kullanılan antibiyotiklerin hiç kimseyi Covid’den korumayacağını vurgulayan uzmanlar, Covid-19’la mücadelede en önemli silah aşının, antibiyotik kullanımı üzerinde hiçbir olumsuz etkisinin olmadığına da dikkat çekti.  

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer, kişinin vücudunda herhangi bir bakteriyel enfeksiyon varsa, doktoru da öneriyorsa antibiyotik kullanılması gerektiğini belirterek “’Bakteriyel’ kısmının altını çizerek söylüyorum; doktorunuz da öneriyorsa elbette antibiyotik kullanılması gerekir. Bu durum kişinin, ne aşı olmasına engeldir ne de Covid geçirmesine engeldir” dedi.

Antibiyotik kullanmak bağışıklık sistemini baskılamaz

Dr.  Songül Özer, antibiyotik kullanımı ve koronavirüs enfeksiyonu üzerine etkilerine ilişkin yaptığı açıklamada, antibiyotik kullananların aşıdan muaf olabileceği şeklindeki görüşün yanlış olduğunu vurguladı.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Songül Özer, “Bu bakış açısı kesinlikle yanlış. Bu çok önemli bir soru. Aksine, antibiyotik kullanmak bağışıklık sistemini baskılamaz. Antibiyotiği gerekli olduğu zamanlarda kullanmalısınız. Antibiyotik, eczanelerde doktor reçetesi olmadan alınmıyor. Kendi kendinize gidip ‘Ben antibiyotik almak istiyorum’ dediğinizde hiçbir eczaneden alamazsınız. Antibiyotiğin gerekli olup olmadığını size doktorunuz söyleyecektir. Hatta doktorların bile belli branşta olanları, belli antibiyotikleri yazabiliyorlar. Bu konuda bile bir kısıtlama var” diye konuştu. 

Hiçbir antibiyotik Covid’den korumaz 

Bakteri enfeksiyonu nedeniyle kullanılan antibiyotiklerin hiç kimseyi Covid’den korumayacağını kaydeden Dr. Songül Özer, şöyle devam etti:

“Çünkü Covid hastalığı ‘viral’ bir hastalık. Antibiyotikleri ise biz doktorlar bakterilere karşı veriyoruz. Yani, farklı bir mikroorganizma grubuna karşı kullanıyoruz. Bu yüzden, kullanılan antibiyotik sizi virüs enfeksiyonundan korumaz. Antibiyotik kullanıyor olmanız, sizin aşı olmanıza engel teşkil edecek bir durum da yaratmaz.” 

Kronik hastalığı olanlar mutlaka aşı olmalı 

Dr. Songül Özer, kronik hastalığı olanların mutlaka aşı yaptırması gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi: 

“Bizim bilerek bağışıklığını baskıladığımız bir grup var. Kronik hastalığı olanlar, kanseri olanlar, organ nakli yapılmış olanlar, kemik iliği nakli yapılmış olanlar, lösemisi olanlar gibi gruptaki hastalara bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar veriyoruz. Bu kişilerin kesinlikle aşı olması gerekir. Çünkü aşı olmadıkları ve bu virüsle karşı karşıya kaldıkları takdirde diğer insanlara göre bu kişilerin Covid-19’u çok daha ağır geçirdiklerine şahit oluyoruz. Maalesef kaybettiğimiz hastalar da bu gruptaki insanlardan ortaya çıkabiliyor. O yüzden biz, enfeksiyon hastalıkları uzmanları olarak  bu gruptaki hastaların kesinlikle Covid-19’a karşı aşı yaptırmalarını ısrarla öneriyoruz.”

(Visited 12 times, 1 visits today)