GSK ve CureVac, yeni nesil mRNA Covid-19 aşıları geliştirecek

İlaç firması GSK ve CureVac, Covid-19’un varyantlarını hedefleyen ortak bir mRNA aşısı geliştireceklerini duyurdu. GSK ayrıca, 2021’de CureVac’ın birinci nesil Covid-19 aşısı CVnCoV üretimini de 100 milyon doza kadar destekleyeceğini açıkladı.

İlaç firması GSK ve CureVac, Covid-19’un varyantlarını hedefleyen ortak bir mRNA aşısı geliştireceklerini duyurdu. GSK ayrıca, 2021’de CureVac’ın birinci nesil Covid-19 aşısı CVnCoV üretimini de 100 milyon doza kadar destekleyeceğini açıkladı.

GSK firmasından yapılan açıklamada, GSK ve CureVac’ın 150 milyon avro değerinde bir anlaşma ile 2022 yılına kadar ruhsatlandırılmış bir aşı adayı geliştirmeyi hedeflediği belirtilerek, şöyle devam edildi:

”SARS-CoV-2 varyantlarının çeşitliliğine karşı daha geniş koruma sağlanması ve gelecekte ortaya çıkabilecek yeni varyantlara karşı hızlı yanıt vermesi amaçlanan bu çalışma, aynı zamanda bir dizi yeni mRNA aşı adayının araştırılması, geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda bilime katkı sağlayacak. GSK ayrıca, 2021 yılında 100 milyon doza kadar CureVac’ın COVID-19 aşı adayı CVnCoV’ın üretimini de destekleyecek.”

Açıklamada, ilk nesil Covid-19 aşılarının etkililiğini azaltma potansiyeline sahip yeni varyantlardaki artışın, salgından bir adım önde olmak için yeni varyantlara karşı aşı geliştirme çabalarının hızlandırılması gerekliliğini de ortaya koyduğu kaydedilerek, şunlar ifade edildi:

”Bu yeni nesil Covid-19 aşıları, daha önce aşılanmamış kişileri korumak için veya ilk aşılamadan kazanılan Covid-19 bağışıklığının zamanla azalması durumunda pekiştirici olarak hizmet etmek için kullanılabilecek. Ayrıca bu iş birliği, Covid-19 dahil olmak üzere birçok solunum yolu virüsüne karşı koruma sağlamak için yeni mRNA aşılarının geliştirilmesini de değerlendirecek.”

Yeni nesil aşıların COVID-19’a karşı devam eden mücadelede çok önemli olacağını belirten GSK İcra Kurulu Başkanı Emma Walmsley, “Bu yeni iş birliği, CureVac ile halihazırda sürdürdüğümüz Faz 2b/3 klinik çalışma aşamasında olan birinci nesil Covid-19 aşı adayı CVnCoV ile birlikte, yeni Covid-19 aşı adaylarının gelişimini hızlandırmak için mRNA ve aşı geliştirme konusundaki uzmanlığımızı birleştireceğimiz anlamına geliyor” dedi.

CureVac İcra Kurulu Başkanı Franz-Werner Haas ise “GSK ile mevcut iş birliğimizi güçlendirmekten çok memnunuz. GSK’nın kanıtlanmış aşı uzmanlığının yardımıyla, kendimizi gelecekteki sağlık sorunlarının üstesinden gelmek için geliştiriyoruz” ifadesinde bulundu.

(Visited 6 times, 1 visits today)