Gözdeki salgın adenovirüse dikkat!

Türk Oftalmoloji Derneği, gözleri etkileyen adenovirüs salgınına karşı uyarılarda bulundu.  Prof. Dr. Yiğit: ” Özellikle solunum yolu hastalıklarına yol açmasıyla bilinen adenovirüsler, gözlerde de ciddi enfeksiyonlara sebep olabiliyor”, ”Son bir ay içerisinde adenovirüse bağlı konjonktivit adı verilen göz iltihabı vakalarında salgın düzeyinde ciddi bir artış yaşanıyor.”

Türk Oftalmoloji Derneği Oküler Enfeksiyon Birimi Başkanı Prof. Dr. Ulviye Yiğit, son bir ay içerisinde adenovirüse bağlı Konjonktivit adı verilen göz iltihabı vakalarında salgın düzeyinde ciddi bir artış yaşandığına dikkati çekti.

 Prof. Dr. Ulviye Yiğit, özellikle solunum yolu hastalıklarına yol açmasıyla bilinen adenovirüslerin, gözlerde de ciddi enfeksiyonlara, iltihaba neden olan türleri  bulunduğunu belirtti.

”Son bir ay içerisinde adenovirüse bağlı konjonktivit adı verilen göz iltihabı vakalarında salgın düzeyinde ciddi bir artış yaşandığını”  kaydeden  Prof. Dr. Yiğit,  adenovirüsten etkilenen gözlerdeki şikayetlerin haftalarca devam edebildiğini, virüsün çok hızlı bir şekilde özellikle aile içi bireyler arasında bulaştığını ve  hastalığın görme kayıplarına dahi yol açabildiğine işaret etti.

 Bu belirtilerle kendini gösteriyor

 Adenoviral konjonktivitlerde belirtilerin genellikle temaslı olma durumundan birkaç gün sonrasında başladığını anlatan Prof. Dr. Yiğit, ” Tek taraflı başlasa da yüzde 50 kadar vakada bir hafta içinde diğer gözde de tutulum görülebiliyor. Gözde kızarıklık, sulanma, akıntı, ışığa hassasiyet ve kulak önü lenf bezinin büyümesi şikayetleriyle başlıyor. Ardından etkilenecekse birkaç gün içerisinde diğer gözde de semptomlar görülebiliyor”  dedi.

 ”Kirpiklerde ciddi akıntı nedeniyle sabah gözlerin açılamaması, gözde belirgin kanlanma” gibi rahatsız edici belirtilerle seyreden adenovirüs enfeksiyonlarının etkili bir tedavi yöntemi  olmadığını ancak   semptomları geriletmeye yönelik tedaviler uygulayabildiklerini söyleyen  Prof. Dr. Yiğit,   enfeksiyondan korunmak için dikkat edilmesi gerekenleri de şöyle sıraladı.Kirpik

Gözleri adenovirüs enfeksiyonundan korumanın en önemli yolu, el göz temasını azaltmak. Kişisel eşyaların, özellikle de göz makyaj ürünlerinin ortak kullanımı son derece riskli. Özellikle hastalık süresince kişi asla normal havlu kullanmamalı, tek kullanımlık kağıt havlu tercih etmelidir. Ayrıca yastık kılıflarını mümkünse her gün değiştirmek gerekir. Kontak lens kullanıcıları da son derece dikkatli olmalı ve hastalık süresince lens kullanımına ara vermeli ve virüsle temas etmiş lensleri ile birlikte lens kaplarını da imha etmelidirler.”

”Soğuk veya ılık su kompresi”

Hastaların evlerinde gözlerine soğuk/ılık su kompresi yapabileceğini de anlatan Prof. Dr. Yiğit,  ”Çok temiz bir pamuk ve kaynamış su ya da çay kullanılması gerekir. Bunların hiçbir zararı yok. Ek olarak muayene sonrası önerilen antienflamatuar damlalar kullanılabilir. Antibiyotik ve kortizonlu damlalar, özel durumlar haricinde kullanılmamalıdır. Bizim en sık karşılaştığımız riski artıran davranışlardan biri, aile üyelerinden biri hasta olduğunda, ona verdiğimiz ilacı diğer aile üyelerinin de kendilerini korumak amacıyla kullanması. Aile içi bulaşı hızlandıran durumlardan birisi bu. Çünkü damlalıkların ucu bir gözle temas eder, sonra diğer bir kişi bunu kullanırsa yayılım daha hızlı bir şekilde gerçekleşir” diye konuştu.

Anaokulu çocukları risk altında

Özellikle çocuklara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ulviye Yiğit, ”Çocuk yaş grubu bana özellikle daha riskli geliyor. Çünkü anaokullarında bir çocukta varsa, öğretmenlerimiz ya da velilerimiz ne kadar çaba sarf ederse etsin, onları izole etmeniz mümkün olmuyor maalesef. O yüzden okul yaş grubunda çok daha hızlı yayılabiliyor” dedi.

(Visited 11 times, 1 visits today)