Geçmeyen baş ağrınızın nedeni migren değil gözleriniz olabilir

Pandemiyle birlikte baş ağrısı şikayetleri de arttı. Migren kaynaklı olduğu düşünülen ağrılarınızın nedeni gözleriniz olabilir. Çünkü, tüm dünyada genel baş ağrısı şikayetlerinin yüzde 3’ü, gözlerden kaynaklanıyor.

Türk Oftalmoloji Derneği Nörooftalmoloji Birim Başkanı Dr. Şansal Gedik, pandemi döneminde hızla artan ve yaşam kalitesini büyük oranda düşüren baş ağrılarının göz rahatsızlıklarından kaynaklanabileceğine dikkati çekerek, bitmeyen bağ ağrısı çekenlere mutlaka nörolog önerisiyle, bir göz muayenesi yaptırmalarını tavsiye etti.

”Baş ağrısı çekenlerin yüzde 3′ nün nedeni bozulan gözler”

Dünya nüfusunun yüzde 90’ının bir şekilde baş ağrısı şikayeti var. Bu kişiler arasında, yaklaşık yüzde 3 oranındaki hastaların baş ağrısı, bozulan göz sağlığından kaynaklanıyor.

Düzeltilmemiş ve uygun olmayan gözlük kullanımı sırasında ortaya çıkan göz çevresi kaslarının kasılmaları, baş ağrısı yaratabilir. Yine göz içi basıncının yükseldiği ve göz yapısının normalden küçük olduğu durumlarda, karanlıkta ve yüzüstü okumaya çalışmak gibi alışkanlıklarda da  baş ağrısı daha da artabilir. Göz kuruluğunun uzun süre tedavi edilmeden devam ettiği durumlarda göz etrafında kapakların kasılmasının artması ve göz yüzey problemleri sebebiyle, göz çevresi ve baş ağrısı oluşabilir.

Yeni başlayan bir baş ağrısında göz hastalıkları açısından düzeltilmemiş refraksiyon kusurları, miyopi, hipermetropi ve astigmatizma, gözler arasındaki kırma kusur farkları, göz tansiyonu, göz kuruluğu ile bilgisayar kullanma alışkanlıkları, okuma veya çalışma ortam aydınlatması gözden geçirilmelidir.

Dijital ekranlara dikkat

Yine aralıksız, yakın mesafeden, çözünürlüğü yeterli olmayan ve yeterli büyüklükte olmayan ekranlardan okuma ve izleme alışkanlıkları da son yıllarda hem göz yorgunluğu, hem de baş ağrılarının artmasına sebebiyet vermektedir.

Yine aydınlatmanın direkt göze doğru geldiği, gün ışığına yakın olmayan renkli aydınlatmaların tercih edildiği, geri planda mavi ekran aydınlatma kullanım sürelerinin arttığı durumlarda da, baş ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle pandemi döneminde, uzun süre bilgisayar ve benzeri aletlerde ekran kullanımının göz kırpma refleksini azaltarak göz kuruluğuna sebebiyet vermesiyle, göze bağlı ağrı ve rahatsızlık hissini tetikleyeceği, arttıracağı bilinmektedir.

”6 aydan uzun süren baş ağrısına dikkat”

Baş ağrısının, birincil ve ikincil sebepleri olan ağrılar şeklinde iki türü bulunuyor. Birincil baş ağrıları, hayat kalitesini düşürmekle beraber tedaviyle geçiyor.

İkincil yani başka bir hastalığa bağlı gelişen baş ağrıları ise altta yatan hastalığın sebebine göre ciddi tehlike yaratabilir. Çocukluk çağda veya ileri yaşlarda başlayan, hamilelik döneminde ortaya çıkan, tedaviye yanıt vermeyen ve 6 aydan uzun süren, altta yatan başka bir hastalığı olanlarda ortaya çıkan, yatarken veya ayağa kalkarken daha çok hissedilen ve kusmanın da eşlik ettiği baş ağrılarına daha dikkatli yaklaşmak gerekiyor.

(Visited 5 times, 1 visits today)