Benlerinizi ”ABCDE” kuralıyla takip edin

Hemen herkesin vücudunda bir veya birkaç tane ben bulunur. Uzmanlar,  bazı durumlarda deri kanserine dönüşebilen benlerin takibinde, ” ABCDE kuralının” büyük önem taşıdığına işaret ediyor.

Deri Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sedef Şahin, yazın uzun süreli güneşe maruz kalmaktan kalıtsal özelliklere dek, bir çok etkenin yol açabildiği benleri takip altında tutmanın önemine işaret etti.

Ben takibinde ABCDE kuralı büyük önem taşıyor

Ben takibinde ABCDE kuralı büyük önem taşıyor. Bendeki değişimleri bu kurala uygun olarak takip ederek, bazı değişiklikler ya da özellikler gözleniyorsa, bir dermatoloğa başvurulması  gerekiyor.

ABCD kuralı nedir?

A (Asimetri) Renk ve/veya şekil olarak benin bir yarısının, diğer yarısına benzememesi.

B (Border=Sınır) Benin sınırlarının (yüzeyi değil), düzensiz (girintili-çıkıntılı) olması.

C (Color=Renk) Benin renk dağılımının homojen olmaması (kahverengi, siyah, gri, beyaz, kırmızı gibi farklı renklerin, birden fazla sayıda bir arada bulunması).

D (Diameter=Çap)Benin çapının 6 mm’den büyük olması (kabaca bir kurşunkalem silgisinin çapından büyük olması).

E (Evolving=Değişim) Var olan bir bende meydana gelen boyut, şekil değişiklikleri, bende kaşıntı, kanama, kabuklanma gibi belirtilerin ortaya çıkması.

Bu kişiler riskli 

Bazı kişilerin, benlerinin muayene ve takibi konusunda çok daha hassas davranmaları gerekir. Bunlar,  ”Açık tenli kişiler, Çilli renkli gözlü kişiler, Vücudunda çok sayıda (75-100 veya daha fazla sayıda) beni olanlar, Ailesinde (özellikle birinci derece  akrabalarında –anne, baba, kardeş) melanom öyküsü olanlar, Çocukluk çağında su toplayacak düzeyde güneş yanığı öyküsü olanlar,
Geçmişinde deri kanseri (bazal ve skuamöz hücreli kanser) öyküsü olanlar, Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler.”

Dermoskopi hayat kurtarıyor ancak … 

Son yıllarda benlerin dijital olarak daha detaylı görüntülenmesi ve değerlendirilmesine olanak sağlayan dermoskopi yöntemi, erken teşhiste büyük fayda sağlıyor. Özellikle çok sayıda beni olan kişilerin mevcut benlerinin bilgisayar ortamında fotoğraflanıp saklanmasına olanak tanıyan bu yöntem, takip sürecinde benlerde meydana gelen değişiklikleri erken ve objektif şekilde fark etmemizi sağlıyor. Risk grubunda olan hastalarımıza, yine bilgisayarlı dermoskopi yöntemiyle tüm vücut ben haritalandırılması yapıp, onları bu şekilde takip ediyoruz. Ancak bu tabii ki, sadece hastaların düzenli olarak muayene ve takibe gelmeleriyle bu mümkün.

(Visited 22 times, 1 visits today)