Erken evredeki mide ve bağırsak kanserinde ameliyatsız tedavi

Erken evredeki mide ve bağırsak kanseri geçiren veya riskli polipleri olan hastalar, son dönemde ileri endoskopik yöntemlerden biri olan ESD/EMR ile ameliyatsız tedavi imkanı buluyor.

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Yakut, bu işlem sonucunda hastaların saatler içerisinde tümör hücrelerinden kurtularak ayakta taburcu olabildiğini söyledi.

Medical Park Gebze Hastanesi’nden Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Yakut, ESD/ EMR işlemi sonucunda hastaların saatler içerisinde tümör hücrelerinden kurtularak ayakta taburcu olabildiklerini dile getirdi.

Erken evre mide ve bağırsak kanserinde kullanılan ESD/ EMR işlemi sayesinde hastalar herhangi bir kesik izi olmadan kapalı endoskopik yöntemle tedavi olarak aynı gün içerisinde taburcu olabiliyor.

Tedavinin cerrahi yöntemlere göre komplikasyonlarının daha az olduğunu belirten Doç. Dr. Mustafa Yakut, şunları anlattı:

“Bu işlem Türkiye’de sınırlı sayıda merkezde yapılmaktadır. Medical Park Gebze Hastanesi olarak biz de bölgemizde bu sağlık hizmetini sağlıyoruz. Erken evre mide ve bağırsak kanseri tedavisinde kullanılan bu yöntemle hastalarımız yürüyerek taburcu olmakta, saatler içerinde vücudundaki kanser hücrelerinden kurtulmaktadır.” 

“Ülkemizde yeni yaygınlaşmaya başlayan bir yöntem”

İleri endoskopik yöntemlerden ESD/ EMR yöntemi ile erken evre mide ve kalın bağırsak kanserinin ameliyatsız tedavisinin yapılabildiğinin altını çizen Doç. Dr. Mustafa Yakut, “Bu yöntem genelde Uzakdoğu’da kullanılmaktaydı, ülkemizde çok fazla yaygınlığı olmayan bir yöntemdi. Biz bunu multidisipliner bir şekilde hastanemizde uygulamaya ve başarılı sonuçlar almaya başladık. Bu durum hem bizleri hem de hastalarımızı memnun ediyor” ifadelerini kullandı.

(Visited 6 times, 1 visits today)