Egzersiz, diş sağlığını da koruyor

Sağlıklı beslenme ve iyi ağız hijyeni, dişlerin sağlıklı olması ve güzel görünmesi için çok önemli. Ancak bir o kadar önemli olan şey de ”düzenli egzersiz”.  Düzenli egzersiz, dişlerin enfeksiyonlara karşı daha iyi direnebilmesini sağladığı gibi güzel gülümsemeye de yardımcı oluyor.

 

 

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, egzersizin  ağız ve diş sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini anlattı.

”Bağışıklığı artırır, iltihaplanmayı azaltır”

Egzersiz, kan dolaşımınızı iyileştirmeye yardımcı olur. Kalp atış hızınız arttıkça, vücudunuzdan oksijen açısından zengin kan akışı da artar. Bu artan kan akışı daha fazla tükürük oluşuma sebep olabilir. Bu da dişlere ve diş etlerine yapışan bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.  Egzersiz kalbinizi hızlandırır, bu da diş etleriniz de dahil olmak üzere hücrelerinize oksijen ve besin akışını artırır. Bu hücreler beslendiğinde, enfeksiyona daha iyi direnebilirler. Bu da dişlerinize iyi gelir. Egzersiz, bağışıklığın artmasına ve inflamasyonun (iltihabın) azalmasına yol açar.

”Uygun ısırmaya yardımcı olur”

 Egzersizin ağız sağlığını iyileştirmenin bir başka etkisi de dişlerin duruşunu şekillendirmektir. Araştırmalar, güzel bir gülümsemenin en önemli bileşenlerinden birinin, dişlerinizin doğal kıvrımları ve açıları olduğunu gösteriyor. Egzersiz, daha kendinden emin bir görünüm için kasları artırmaya yardımcı olur. Yanak ve çene kaslarını güçlendirerek, dişlerin doğru şeklini koruyarak uygun bir ısırmaya yardımcı olur.

”Dişlerin güzel görünmesini sağlar”

 Egzersiz ayrıca obeziteyi yöneterek dişlerinizin güzel görünmesini sağlar.  Obezite, birçok diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere hastalıklarla ilişkili bir durumdur. Egzersiz, kilonuzu yönetmenize ve periodontal hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, kilo aldığınızda yanak kısmında biriken yağlardan dolayı gülümseme formunuz değişecek ve dişleriniz daha az görülecektir.

”Ağız kokusuna karşı koruma sağlar”

 Egzersiz yaptığınızda, genel ruh halinizi iyileştirirsiniz, bu da diş sağlığınızı iyileştirmede önemli bir rol oynar. Egzersiz, bizi mutlu ve daha rahat hissettiren nörotransmitterlerin salınımını tetikler. Ayrıca rahatlatıcı endorfinler, kaygılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Koşmak, bisiklete binmek ve yüzmek gibi yorucu egzersizler de vücudunuzun oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olan güçlü antioksidanları serbest bırakmasına neden olabilir. Ve  bu da ağız kokusu ve diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir.

(Visited 8 times, 1 visits today)