Diş hekimleri: ”Plansız artan fakülte sayısı ve öğrenci kontenjanları mesleğimizi tehdit ediyor”

Diş hekimlerinden, Dişhekimliği Gününde,  ”Plansız artan fakülte sayısı ve öğrenci kontenjanları mesleğimizi tehdit ediyor” mesajı. İstanbul  Dişhekimleri Odası Başkanı Gürlek: ” Her 5 diş hekiminden dördü işiyle ilgili gelecek kaygısı duyuyor.”

İstanbul Dişhekimleri Odası Başkanı Ali Gürlek, ”Dişhekimliği Günü’ ve ”Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” nedeniyle yaptığı açıklamada, sorunlarını anlattı.

”Meslektaşlarımızın gelecek kaygısı büyük”

”Pandemi döneminde yaptırdığımız kamuoyu araştırması, meslektaşlarımızın yaşadığı gelecek korkusu ve kaygısını açık biçimde göz önüne serdi. Ankete göre, diş hekimlerinin yüzde 78i yani her beş diş hekiminden dördü, işiyle ilgili gelecek kaygısı duyuyor. Bu oran 29 yaş altındaki genç diş hekimlerinde ise yüzde 93e çıkıyor. Diş hekimlerinin yüzde 65i, meslekte artan işsizliğin en önemli nedeni olarak da diş hekimi sayısının artmasını gösteriyor. 

”Plansız artan fakülte sayısı ve öğrenci kontenjanları mesleğimizi tehdit ediyor”

Bugün Türkiye genelinde 104 diş hekimliği fakültesi var. Kamu diş hekimliği fakültelerinde 26 bin 183, vakıf diş hekimliği fakültelerinde ise 7 bin 692 olmak üzere toplam 33 bin 875 öğrenci öğrenim görüyor. Türkiyede toplam diş hekimi sayısının 39 bin olduğunu dikkate alırsak, diş hekimi sayısının her dört beş yılda bir ikiye katlanacağı anlaşılıyor.

İstanbul Dişhekimleri Odası (İDO) için Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Akademi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Taner Yücelin hazırladığı ‘‘2030 Yılına Doğru Türkiyede Dişhekimliği” araştırma raporu, bugün Türkiye genelinde 39 bin olan diş hekimi sayısının peş peşe açılan yeni fakülte ve kontenjan artışları sonrasında 2030a kadar yaklaşık dört kat artacağını ortaya koyuyor. Rapora göre bu artış, yaklaşık 138 bin diş hekimini, işsizlik ve haksız rekabet sorunuyla karşı karşıya bırakacak.

”Derhal diş hekimliği fakültesi açılması durdurulmalı”

Mesleğimizi ve meslektaşlarımızı çok yakından ilgilendiren yeni fakültelerin açılması kararı alınırken meslek odalarımız ve meslek birliğimiz hiçe sayılıyor. Bizlerin bu karar mekanizmasının dışında bırakılması kabul edilemez.  Öncelikle alınması gereken önlem, derhal diş hekimliği fakültesi açılmasının durdurulmasıdır. Açılmasına karar verilen ancak eğitime başlamamış fakülteler faaliyete geçirilmemeli, halen eğitim veren diş hekimliği fakültelerinin kontenjanları önce sabitlenmeli, sonra da düşürülmelidir.

(Visited 81 times, 1 visits today)