Kenya’da aşısızlar devlet hizmetlerinden yararlanamayacak

Aşı olmayan Kenyalılar, 21 Aralık’tan itibaren toplu taşıma, oteller gibi temel hizmetleri kullanamayacak.

Kenya’da aşısızlar devlet hizmetlerinden yararlanamayacak. AjansBizim haberine göre, Kenya, Covid-19’a karşı aşılamayı yıl sonu tatil sezonundan önce artırmak amacıyla, 21 Aralık’tan itibaren aşı olmayanların devlet hizmetlerinden yararlanamayacağını duyurdu.

Sağlık Bakanı Mutahi Kagwe, yaptığı açıklamada, hükümetin gelir, ulaşım, limanlar, göçmenlik ve eğitim kurumlarındaki yüz yüze hizmetleri kısıtlayacağını söyledi.

Kagwe, devletin hastanelere, hapishanelere, oyun parklarına, otellere, barlara, restoranlara ve günde 50 veya daha fazla kişiye hizmet veren işletmelere erişimi de sınırlayacağını söyledi.

Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, Doğu Afrika’nın en büyük ekonomisinin toparlanmasını destekleme planlarının bir parçası olarak, yıl sonundan önce yaklaşık 53 milyonluk ülkede en az 10 milyon insanın Covid-19’a karşı aşılanmasını istiyor. Şimdiye kadar, ülkede yaklaşık 2,4 kişi tamamen aşılanmış olarak, yalnızca yaklaşık 6,4 milyon aşı uygulandı.

Aşılanan insan sayısını artırmak için 26 Kasım’dan itibaren 10 günlük toplu aşı kampanyası başlatılacak. Kenya Eczacılık ve Zehirler Kurulu da Pfizer aşılarının gençler üzerinde kullanılması için acil durum izni verdi.

Kenya, Mart 2020’den bu yana toplam 254.629 Covid-19 vakası ve 5.325 ölüm bildirdi.

(Visited 3 times, 1 visits today)