Demir eksikliği bacakları ”huzursuz” ediyor

Ülkemizde ortalama 3 milyon kişi, ”Huzursuz Bacak Sendromuyla” mücadele ediyor. Akşamları başlayan rahatsızlık, geceleri şiddetleniyor. Yaş ilerledikçe risk artıyor.  Uzmanlara göre, demir eksikliği de Huzursuz Bacak Sendromuna en sık yol açan etkenlerden biri.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, ülkemizde 3 milyon kişinin sorunu olan Huzursuz Bacak Sendromunun (HBS); özellikle akşam saatlerinde ve hareketsiz kalındığında bacakları hareket ettirme isteği ve buna eşlik eden ağrı, batma, karıncalanma ve yanma gibi belirtilerle kendini belli ettiğini söyledi.

 Gündüzleri de gelişebilir

Her yaş grubunda görülmekle birlikte, yaş ilerledikçe risk artıyor. Huzursuz Bacak Sendromu, genellikle akşamları başlayıp, şiddetini geceleri artırsa da, uzun süren seyahatler veya toplantılar nedeniyle bacaklarımızı uzun süre hareket ettiremediğimiz durumlarda gündüzleri de gelişebiliyor. Bu sendromun belirtileri, 

Bacaklarda yanma, batma, karıncalanma ve ağrı gibi rahatsız edici bir hissin gelişmesi,
Rahatsız edici his nedeniyle bacakları hareket ettirme isteği,
Yakınmaların akşam saatlerinde başlaması veya şiddetlenmesi. Gece yatıldığında en şiddetli halini alması,
Yanma, batma, karıncalanma ve ağrının bazen bacaklara ek olarak vücudun diğer bölgelerinde de (kollar, gövde, karın, genetik bölgeler gibi) oluşması,
Hareketsiz kalındığında sorunların daha da artması,
Hareket edildiğinde, en azından hareket sırasında şikayetlerin azalması,
Bacaklarda gelişen sorunların sabahları azalması veya kaybolması.

Neden kaynaklanıyor?

Huzursuz Bacak Sendromunun oluşum mekanizması tam bilinmemekle birlikte, beyin sapı ve omurilikteki dopaminerjik sinir yolaklarındaki işlevsel bozukluktan kaynaklandığı düşünülüyor. Genetik yatkınlık bu sendromda büyük önem taşıyor. Öyle ki Huzursuz Bacaklar Sendromu tanısı alan her 2 kişiden birinde aile öyküsü bulunuyor.

Demir eksikliği de Huzursuz Bacaklar Sendromuna en sık yol açan etkenlerden biri. Ayrıca magnezyum veya folik asitliği, hamilelik, diyabet, parkinson hastalığı, romatoit artrit, ileri evre böbrek yetmezliği ve bazı ilaçlar da risk faktörleri arasında yer alıyor.

Sigara, alkol ve kafeinden uzak durun

Uyumadan önce hafif veya orta dereceli germe egzersizleri yapılması, ılık-soğuk suyla duş alınması, öğle saatlerinden itibaren çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerin kısıtlanması, sigaranın bırakılması gibi yaşam alışkanlıklarında yapılan değişiklikler, fayda sağlayabiliyor. Ayrıca masaj ve deri yüzeyine yakın sinirlerin elektriksel sinyallerle uyarılması gibi yöntemler de etkili olabiliyor.

Yapılan tetkiklerde demir eksikliği gibi tıbbi bir durum tespit edilmişse, bu sorunu tedavi etmek, sendromun ortadan kalkmasını sağlıyor. Yaşam alışkanlıklarında yapılan düzenlemeler ve ilaç dışı tedavilerden yeterli fayda sağlanamazsa, en son aşamada ilaç tedavisine başlanıyor. Günümüzde ilaç tedavisi ile hastalığın oluşturduğu belirtilerin ortadan kaldırılması, gecelerin rahat geçirilmesi sağlanabiliyor.

(Visited 46 times, 1 visits today)