Corona korkusu gerçeğinden daha mı büyük?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı  Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, hızla yayılarak can kayıplarına neden olan yeni tip Corona virüsün, kıyameti getirecek virüs olduğu algısının virüsün kendisi kadar hızla yayıldığını belirterek, ”Corona virüs yeni bir virüs olarak algılanıyor ama kış aylarında soğuk algınlığına neden olan ve nezleden sonra çok sık görülen bir virüs olduğu tıp çevreleri tarafından yıllardır biliniyor” dedi.

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, yeni tip Corona virüsün, 2003’de görülen SARS’a çok benzediğini ifade ederek, hızla yayılarak can kayıplarına neden olan yeni tip Corona virüsün, kıyameti getirecek virüs olduğu algısının virüsün kendisi kadar hızla yayıldığını dile getirdi.

SARS’ın da Asya ülkelerinde ortaya çıktığını ve günümüzdeki salgın gibi seyahatlerin durdurulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, Covid-19’da korku ve paniğin nedeninin can kayıplarının daha yüksek olmasından kaynaklandığını söyledi.

Çin’de 77 bin Corona virüs vakasının görüldüğünü belirten Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, şöyle devam etti:

“Çin’deki oran yüksek ama 2 bin kadar vaka da Çin’in dışındaki ülkelerde var. Hastalığın ne kadar hızla yayıldığı ve ne kadar ölümcül olduğu Çin dışındaki bu vakalara bakarak da görülebiliyor. Eldeki verilerle bir projeksiyon yapıldığında 2019-nCoV’de can kaybı oranının SARS CoV’de olduğu gibi %15’lerde olmadığı gençlerde %2 yaşlılarda ise %4 arasında seyrettiği anlaşılıyor. Bu virüsün Çin’de ortaya çıkması da spekülasyon konusu. Yarasa, yılan vb. vahşi hayvanlarla temasın Çin’de daha fazla oluşu nedenlerden birisini oluşturuyor. Bu virüsün alt solunum yollarında yani akciğerlerde “anjiotensin converting enzim” denilen reseptör aracılığı ile bağlanırlar. Dünyanın diğer bölgelerine oranla bu reseptörlerin Çin toplumunda yoğunluğu çok daha fazla görülüyor.” 

YURTDIŞINA SEYAHAT ETMEYİN

Çin teması olmayan her hangi bir insanda çok büyük bir riskin olmadığını ifade eden Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, Çin’in dışındaki ülkelerde Covid-19’da yoğun bir artışın görülmediğini, birkaç vakanın infiale neden olmaması gerektiğinin de altını çizdi ve şöyle devam etti:

“Hastalık gerçekte kontrol edilemeyecek kadar hızlı yayılmıyor. Yüksek can kayıplarına da yol açmıyor. Bunu son 2,5 aydır gördük. O kadar korkmayalım ama önlemlerimiz de en üst seviyede alalım. İlk olarak mümkün olduğunca yurtdışı seyahatlere özellikle de Uzak Asya’ya çıkmamak gerekiyor. Uluslararası Havaalanlarında mümkünse bulunmamak ancak zorunluysak da öpüşmek, sarılmak gibi insanlarla yakın temasa girmemek gerekiyor.

80 yaşın üstündeki yaşlılar AVM, havaalanı, otogar vb. kalabalık ortamlardan uzak durmalıdır. Yabancı birisiyle özellikle de Çinli ya da Asyalı birisiyle teması bulunan kişilerin 14 gün gözetimde, karantinada olması gerekiyor. Çok kalabalık ortamlara giren yaşlı veya kemoterapi hastası gibi riskli gruplardaki kişilerin mutlaka korunaklı maskeler takması gerekiyor.“

KORUNMAK İÇİN SAĞLIKLI OLMAYA ÇALIŞMAK GEREKİYOR

İnsanların hasta olmasını engelleyen yegâne savunma mekanizması bağışıklık sistemi olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, şunları da ekledi:

“Aslında yapılması gereken sağlıklı olmaya çalışmak, iyi beslenmek, açık havada zaman geçirmek, stresi kontrol etmek, kaliteli uyumak, bol sıvı tüketmek ve dışarıdan gelindiğinde elleri yıkamaktır. Bunlara dikkat edildiğinde Corona virüsün de için de bulunduğu birçok enfeksiyondan korunmak mümkündür.”

(Visited 24 times, 1 visits today)