Çocuklarda kulak enfeksiyonu neden sık görülür?

Çocukların kulak enfeksiyonuna yakalanma riski,  erişkinlere göre çok daha yüksek. Günümüzde sık rastlanan dış kulak ve orta kulak enfeksiyonları işitme güçlüğü, ateş, kulaktan sıvı gelmesi, sersemlik hissi, burun tıkanıklığı, huzursuzluk, ağlama, iştahsızlık ve uykusuzluk şeklinde belirti veriyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Çağlayan, çocukların soğuk algınlığında dış kulak ve orta kulak enfeksiyonuna yakalanma risklerinin,  erişkinlere göre çok daha yüksek olduğunun altını çizdi.

Östaki boruları daha kısa ve yatay

Kulak enfeksiyonlarının çocuklarda daha sık görülme nedeni, bağışıklık sistemlerinin tam gelişmemiş olması ve orta kulakla boğaz arasındaki bağlantıyı sağlayan östaki borularının daha kısa ve yatay olmasıdır. Buna bağlı olarak, kulak sıvıyı yeterince boşaltamadığından, sıvı olan ortamda üreyen bakteri ve virüsler enfeksiyona yol açabilir.

Kulak enfeksiyonu belirtileri

İşitme güçlüğü,
Ateş,
Kulaktan sıvı gelmesi,
Sersemlik hissi,
Burun tıkanıklığı,
Huzursuzluk, ağlama,
İştahsızlık
Uykusuzluk.

Korunma önerileri

Pek çok orta kulak enfeksiyonunun başlangıç nedeni soğuk algınlığı virüsleridir.  El yıkama alışkanlığının kazandırılması, sigarayla temasın önlenmesi, yıllık grip aşılarının yapılması, en az ilk 6 ay anne sütüyle beslenmenin sağlanması, sağlıklı beslenmeyle immune sistemin güçlendirilmesi viral enfeksiyonları azaltarak, orta kulak enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabilir.

(Visited 13 times, 1 visits today)