Çin aşısının Türkiye ara sonuçları açıklandı, aşının etkinlik oranının yüzde 91,25

Çinli Sinovac firmasının geliştirdiği, Türkiye’de de uygulanacak olan CoronaVac aşısının Faz 3 denemelerinin Türkiye ara sonuçları açıklandı.

Çinli Sinovac firmasının geliştirdiği, Türkiye’de de uygulanacak olan CoronaVac aşısının Faz 3 denemelerinin Türkiye ara sonuçları açıklandı.
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sedat Ünal tarafından yapılan açıklamada, aşının etkinlik oranının yüzde 91,25 olduğu bildirildi.

Bilim Kurulu, aşının ikinci dozunu olduktan sonra iki hafta geçiren, 752’si aşı kolunda olmak üzere toplam bin 322 hastanın sonuçlarını açıkladı. Aşının etkinliği yüzde 91,25.

Çalışmada toplam 29 kişide Kovid geliştiği görüldü. 26’sı plasebo grubunda, bunların 6’sı ağır vaka. Aşı grubunda ise toplam 3 Kovid vakası görüldü ve bu 3 vakada hemen hemen asemptomatik.
Türkiye’deki çalışma toplam 40 Kovid hastası görülünceye kadar devam edilecek. 

Hedef nüfusun yüzde 70’inin aşılanması

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal da, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ”Synovac’dan 50 milyon, Biontech’den 30 milyon doz aşı. Toplam 80 milyon doz aşı. Yani 40 milyon kişinin birkaç ay içinde aşılanması planlanıyor. Bir kaç ayda 40 milyon kişi aşılanabilirse, dünyadaki aşı arz talep dengesi de göz önüne alındığında bu ciddi bir başarıdır. Hedef; yüzde 70 ve bunu başaramayan çok fazla ülke olacağından uluslararası seyahatlerin ciddi şekilde kısıtlanmasıdır.”

(Visited 27 times, 1 visits today)