Bu hastalıklar el bileğinde ağrıya neden olabilir?

Travmaların dışında bazı hastalıklar da el bileğinde ağrıya neden olabiliyor. Uzmanlar, bileği ince olanların daha dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyor.

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Ömer Yonga, travmalardan bağımsız olarak bazı hastalıkların da bilekte ağrıya neden olabildiğine dikkati çekti.

Bu hastalıklara dikkat…

El bileğindeki tendonların iltihaplanması (tendinit- tenosinovit), El bileğindeki median sinirin sıkışması (karpal tünel sendromu), Başparmak tarafındaki tendonların iltihaplanması (de quervain tenosinoviti), El bileğindeki bağların gerilmesi veya yırtılması, El bileğindeki tendon veya eklem kapsülündeki sıvı dolu keseciklerin oluşması (ganglion kistleri), El bileği kemiklerinde kırık veya burkulması ve  Ürik asidin eklemlerde birikmesi  el bileği rahatsızlıklarından en sık görülenleridir. Ve ağrıya neden olabilirler.

Bileğin ince veya kalın yapıda olması…

Kişinin bileğinin ince veya kalın yapıda olması da el bileğinde yaşanabilecek sorunlar açısından risk oluşturabilir. İnce bir bilek genellikle daha az yumuşak dokuya sahiptir, bu da kemiklerin ve diğer yapıların dış etkenlere karşı daha zayıf olmasına yol açabilir. İnce bileklerde tendonlar ve bağlar daha belirgin olabilir ve bu da bu yapıların dış etmenlere karşı daha hassas hale gelmesine neden olabilir. İnce bileklere sahip bireyler, aynı kuvvetlere maruz kaldıklarında, bu kuvvetin bireyin bileği üzerinde daha fazla hissedilmesine ve dolayısıyla yaralanma riskinin artmasına neden olabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki, bilek yapısı sadece bir bilek sorunlarının tek belirleyeni değildir. Aktivite seviyeleri, yaş, genel sağlık durumu, egzersiz alışkanlıkları ve iş koşulları gibi bir dizi faktör de etkili olabilir.

(Visited 11 times, 1 visits today)