Ağız kokusuna karşı ilk ne yapılmalı?

Her 5 kişiden 1’i ağız kokusu sorunu yaşıyor. Uzmanlara göre, ağız kokusunun yüzde 90’u ağız kaynaklı. Kalan yüzde 10’luk kısım ise reflü, geniz akıntısı gibi ağız dışı kaynaklı olabilir. 

Üsküdar Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler,  ağız kokusuna karşı dil fırçalamayı önerdi.

Ağız kokusu yüzde 90 ağız kaynaklı

Ağız kokusu yüzde doksan ağız kaynaklı. Kalan yüzde 10’luk kısım ağız dışı kaynaklı olabilir. Hastanın reflüsü olabilir, karaciğer kaynaklı olabilir, geniz problemleri, geniz akıntısı ağız kokusu yapabilir. Ağız içi tüm bakımlar düzenli olarak yapıldıktan sonra koku devam ediyorsa, ekstra oral bir durumdan şüphelenilebilir. Bunun için de gaz kromatografisi dediğimiz cihazlar vardır. Ölçümler yapılarak ağız kokusunun sebebi anlaşılır.

İlk tavsiye dilin fırçalanması

Ağız kokusu olan kişilere ilk tavsiyemiz dilin fırçalanmasıdır. Satılan dil kazıyıcı temizleme ürünleriyle,  dil arkadan öne doğru kazınır.

Bunun dışında ağızda bulunan protezler, uyumsuz dolgular varsa bunlarda da mikroorganizma birikintisi olabilir. Ağızda bulunan bu kısımların temizliğinin yapılması gerekir. Her gün düzenli ağız temizliği yapan kişilerde ağız kokusu geçer.

Ağız kokusunun kronikleşmesi…

Ağızda, yemek yemeyle birlikte diş yüzeyinde dental plak denilen bir yüzey oluşur ve tüm diş problemlerine bu plaklar neden olur. Bu plağın ağız içinden eliminasyonunu sağladıktan sonra günlük ağız bakımının önemli bir kısmını yapmış oluruz. Ağız kokusunun kronikleşmesi durumu, iyileşmeyeceği anlamına gelmez. Ağız temizliğinin sağlanması sonrasında ağız kokusu gider.

(Visited 11 times, 1 visits today)