Boşanma kararı çocuklara nasıl anlatılmalı?

Boşanma süreci çocukların kaygılarını artırabilir, bu dönemde psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Uzmanlar,  çocukların bu süreçten ne kadar etkileneceğinin en önemli belirleyicisinin  ”anne ve babanın iyilik hali’ olduğunun altını çiziyor.  Ve aileleri uyarıyor; ”senin iyiliğin için bu kararı verdik” demeyin. 

 

Boşanma sürecinin çocukların kaygılarını artırabileceğini belirten uzmanlar, bu dönemde çocuklarda psikolojik sorunlar ortaya çıkabileceğine dikkati çekiyor.  Çocukların bu durumdan psikolojik olarak etkilenmemesi için boşanma kararı nasıl anlatılmalı?

Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mine Elagöz Yüksel, konuya ilişkin şu öneri ve uyarılarda bulundu.

Stres tolere edildikçe çocuğun uyum süreci kolaylaşıyor

Boşanma sıklığı günümüzde artıyor ve  bu boşanmaların büyük bir çoğunluğu çocuklu ailelerde görülüyor. Boşanma her halükârda, çocuk ve diğer tüm aile bireyleri için acı verici bir süreç olabilir. Öyle ki, kimi ebeveyn kendi yaşadığı acıdan ötürü çocuğuyla empati kurmakta zorlanmakta, onun hissettiklerine dikkatini verememektedir. Bu stresin daha kolay tolere edilebildiği ailelerde çocuğun uyum süreci de kolaylaşır.

Anne ve babanın”iyilik hali” çocuğu etkiliyor

Çocukların verdiği tepkiler yaşına göre değişebilir.  Bir takım yas benzeri tepkiler, hayal kırıklığı, huy değişiklikleri, sinirlilik, korkular, kurallara uymakta zorlanma, ders başarısızlığı, uyku ve iştah düzensizlikleri gibi belirtilerin görülmesi doğaldır.

Çocukların anne babayı tekrar bir araya getirme çabaları ve düşlemleri de bir o kadar doğal karşılanmalı ancak bunlara net ve doğru cevaplar verilmelidir. Çocuğun ne kadar etkileneceğinin en önemli belirleyicisi, anne ve babanın iyilik halidir. Kimi ebeveynler boşanma sürecinde ve sonrasında depresyon, kaygı bozukluğu gibi ruhsal zorlanmalar yaşamaktadır.

Karar çocuğa net bir dille açıklanmalı

Ebeveynler kendilerini hazır hissettiklerinde çocuğa verdikleri kararı net bir dille açıklamalı. Çocuğun her zaman gerçeği birinci ağızdan duymaya ihtiyacı bulunduğu unutulmamalıdır. Çocuğa bu kararın onunla ilgili olmadığı ve onu çok sevdikleri anlatılmalıdır. Çocuklar, onları neyin beklediğini tam olarak kavrayamaz ve kendilerini güvensiz hissedebilirler. Ebeveynler bu süreçte çocuğa onu neyin beklediğini anlayacağı dilde açıklamalıdır. Örneğin, ‘annende kalacaksın ama şu günler babana gidebilirsin’, ‘babanın evinde odan olacak’, ‘aynı okuluna devam edeceksin’, ‘tatillerde şöyle olacak’ gibi. Diğer ebeveyni görme zamanları gibi verilen sözlerin tutulması çocuk için çok önemlidir. Çocuk bu konuda konuşmak ya da soru sormak isterse dinlenmeli ve cevaplanmalıdır.

”Senin iyiliğin için bu kararı verdik” demeyin!

Sürecin iyi yönetildiği ailelerde çocukların ruhsal durumlarının, boşanmamış ailelerdeki çocuklara benzer olduğu bildirilmiştir. Anne babası ile beraber yaşayıp çatışmalı ve huzursuz bir aile ortamında büyüyen çocukların ruhsal olarak etkilenme ihtimalleri daha fazladır. Bu nedenle boşanma kararı çocuklara bırakılmamalı, boşanma sonrası ‘sen istedin diye’ ya da ‘senin iyiliğin için bu kararı verdik’ denmemelidir.

Karşı tarafı asla suçlamayın ve kötülemeyin

Her iki ebeveynin çocukla ilgili önemli kararları beraber verebiliyor oluşu değerlidir, örneğin hangi okula başlayacağı, gideceği doktor kararı gibi. Bu nedenle anne babanın çocukla ilgili konularda iletişim halinde olmaları gereklidir. ‘Şunu annene gittiğinde söyle’ şeklindeki iletişimin çocuk üzerinden sağlanması çocuğun zorlanmasına sebep olacaktır. Bununla beraber anne babanın diğer ebeveyn yokluğunda onu kötülememesi, boşanma ile ilgili suçlayıcı ifadelerden kaçınması önemlidir.

(Visited 7 times, 1 visits today)